Milenec (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milenec
Marguerite Duras 1993.jpg
Autor Marguerite Duras
Původní název L'Amant
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánr autobiografický román
Ocenění Goncourtova cena (1984)
Vydavatel Les Éditions de Minuit
Datum vydání 1984
Předchozí a následující díl
Milenec ze severní Číny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milenec (ve francouzském originále L'Amant) je francouzský autobiografický román Marguerite Duras vydaný v roce 1984 v nakladatelství De minuit. Ještě tentýž rok byl oceněn cenou Goncourt a v roce 1986 obdržel cenu Ritz-Paris-Hemingway pro román vydaný v anglickém jazyce.

Marguerite Duras  vzpomíná na  své dětství a dospívání ve francouzské Indočíně. Tento příběh je poznamenán dvěma důležitými událostmi: Plavbou mladé dívky po Mekongu na cestě do Saigonu, kde se nachází její škola a také jejími zážitky v tomto městě.

Během svého pobytu se dívka zamiluje do bohatého čínského mladíka a prožívá svou první lásku. Tento příběh se prolíná se složitým vztahem, který měla autorka se svou matkou a se svým starším, matkou preferovaným bratrem. Protržení hráze ohrožující rodný dům v blízkosti Mekongu je další důležitou součástí románu. Ovšem převažujícím tématem románu je bláznivá láska mladé patnáctileté dívky a jejího o dvanáct let staršího čínského milence. Knížka končí naloděním  a návratem dívky do Francie. Posledním pohledem na auto svého milence, který se za ní dívá, aniž by ho ona mohla spatřit.

V roce 1992 byla do kin uvedena stejnojmenná filmová adaptace. Jejím autorem je Jean-Jacques Annaud.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku L'Amant (roman) na francouzské Wikipedii.