Milan Panić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Panić
Milan Panić.JPG
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana
nezávislý

Narození20. prosince 1929 (91 let)
Bělehrad
NárodnostSrbové
ChoťMilena Kitić
Alma materBělehradská univerzita
Univerzita Heidelberg
Profesepolitik, byznysmen a filantrop
NáboženstvíSrbská pravoslavná církev
CommonsMilan Panić
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Panić (srbskou cyrilicí Милан Панић; * 20. prosince 1929, Bělehrad, Království Jugoslávie) je srbsko-americký multimilionář, obchodní magnát a politik. V letech 1992 až 1993 byl premiérem Svazové republiky Jugoslávie.

Život

Vystudoval biochemii na Univerzitě v Bělehradě a Heidelbergu. V roce 1956 opustil Jugoslávii a v roce 1960 založil farmaceutickou společnost ICN Pharmaceuticals, v jejíchž statutárních orgánech zasedal, dokud nebyl donucen odstoupit po sérii sporů s kontrolními orgány a poté, co na něj šest bývalých zaměstnanců podalo žalobu za sexuální obtěžování. Později koupil jednu z dceřiných společností ICN, změnil její název a doposud s ní podniká.

Na návrh jugoslávského svazového prezidenta Dobrici Ćosiće se 14. července 1992 stal jugoslávským premiérem. Slobodan Milošević považoval Paniće za klíčového člověka, který měl dobré vztahy ve Spojených státech zrovna v situaci, kdy se vzájemné vztahy mezi SRJ a USA hroutily. Výběr Paniće za premiéra proto považoval za pokus o jejich zlepšení.[1] V prosinci 1992 neúspěšně kandidoval proti Slobodanu Miloševićovi v srbských prezidentských volbách. 29. prosince 1992 byla jeho vládě vyhlášena nedůvěra. Poté se vrátil do Kalifornie.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Milan Panić na německé Wikipedii a Milan Panić na anglické Wikipedii.

  1. KOVAČEVIĆ, Živorad. Amerika i raspad Jugoslavije. Beograd: Filip Višnjić, 2007. Kapitola Politika SAD u prvim godinama jugoslovenske krize, s. 96. (srbština)