Milan Kymlička (skladatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o hudebním skladateli. O ministru kultury pojednává článek Milan Kymlička.
Milan Kymlička
Základní informace
Narození 15. května 1936
Louny
Úmrtí 9. října 2008 (ve věku 72 let)
Toronto
Žánry klasická hudba, filmová hudba a populární hudba
Povolání hudební skladatel, dirigent a hudební aranžér
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Kymlička (15. května 1936 Louny10. října 2008 Toronto, Kanada) byl český hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. května 1936 v Lounech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Po násilném ukončení Pražského jara v roce 1968 emigroval do Kanady, usadil se v Torontu a v roce 1974 získal kanadské státní občanství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1968 zkomponoval ještě v Československu hudbu ke dvaceti filmům, balet, koncert pro violoncello a orchestr, několik smyčcových kvartetů a řadu drobnějších skladeb, zejména pro klavír. Skládal i populární hudbu.

V 60. letech doprovázela jeho hudba animované filmy Václava Bedřicha, skládal hudbu pro Milana Drobného, Josefa Laufera, Hanu Zagorovou či Petra Nováka. Po emigraci byl autorem hudby k seriálům Lassie, Babar, Nekonečný příběh, Alfred Hitchcock představuje, k filmům Malí muži, Svatba v bílém, Život hrdiny, Ztracený svět.

Po roce 1989 napsal hudbu pro film Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje, režiséra Václava Marhoula Mazaný Filip a pro seriálovou pohádku O ztracené lásce.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 získal cenu Harold Moon pro hudební osobnost roku za přínos kanadské hudbě. V témže roce získal Genie Award za nejlepší filmovou hudbu roku k filmu Margaret’s Museum. Za hudbu k filmu Mazaný Filip byl nominován na Českého lva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]