Mikuláš Klaudyán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mikuláš Klaudyán
Úmrtí 1522
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mikuláš Klaudyán († 1521 Lipsko) byl český učenec, lékař, kartograf a tiskař, autor první tištěné mapy Čech. Klaudián byl člen jednoty bratrské. Svoji tiskárnu založil v Mladé Boleslavi a při své práci udržoval styky s norimberskými dílnami.

Při zápisu jména existuje také varianta Klaudyán, latinsky Nicolaus Claudianus. Jeho příjmení vychází zřejmě z latinského výrazu pro jeho tělesnou vadu (claudianus, kulhavý), a tato skutečnost se projevu tím, že býval také zván česky Kulha.

Vytvořil první samostatnou mapu Čech která byla vyřezána do dřeva (1517) a o rok později vytištěna v Norimberku. Vlastní mapa zaujímá jenom 1/3 mapového listu, zbytek zobrazuje erby panovnických rodů a královských měst, obrazy z biblických příběhů a alegorické zobrazení politických poměrů. Mapa je orientována k jihu a zobrazuje kromě měst, osad, hradů a zámků, opevněných klášterů i pohraniční hory, lesní celky a říční síť. Popis názvů je česky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BOHATCOVÁ, Mirjam. Vydavatel a tiskař Mikuláš Klaudyan (Norimberk 1511 – Mladá Boleslav 1519). Časopis Národního muzea, ř. hist. 1979, 148, s. 33-67.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]