Mikuláš II. Hasištejnský z Lobkowicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mikuláš II. Hasištejnský z Lobkovic
Úmrtí 1465
Kadaň
Místo pohřbení Františkánský klášter
Manžel(ka) Žofie ze Žerotína
Děti Bohuslav Hasištejnský
Jan Hasištejnský z Lobkovic
Mikuláš III. Hasištejsnký z Lobkovic
Jaroslav Hasištejnský z Lobkovic
Rodiče Mikuláš Chudý z Újezda
Příbuzní Jan I. Popel z Lobkowicz (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mikuláš II. Hasištejnský z Lobkovic († 1462 Kadaň) byl příslušník významného českého šlechtického rodu Lobkoviců a zakladatel jeho starší větve hasištejnské. Název větve je odvozen od hradu Hasištejn. Příslušníci této (převážně protestantské) větve se v 17. století vystěhovali ze zemí koruny české do Saska. Následně se občas objevovaly zprávy o jejich potomcích žijících v Bavorsku až do 20. století, genealogická souvislost však není zcela jasná. Poslední potomek této větve rodiny zemřel zřejmě v polovině 20. století.[1]

Původ a život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn Mikuláše I. Chudého z Újezda († 1435) a jeho manželky Anny z Nechvalic.[2] Po otci zdědil Hasištejn, Prunéřov, Údlice, Obříství a další statky a stal se zakladatelem Hasištejnské větve rodiny Lobkoviců. Nejprve byl členem Strakonické jednoty, která byla v opozici proti Jiřímu z Poděbrad. Později se přidal na stranu Jiřího z Poděbrad a byl jeho podporovatelem a rádcem. Na jeho doporučení byl spolu s bratrem Janem povýšen císařem Bedřichem III. na kongresu v Brně dne 3. srpna 1459 povýšen do stavu říšských svobodných pánů, byl mu rozmnožen znak o orlici jeho ženy Žofky ze Žerotína a byl spolu se ženou vyznamenám řádem Amprisiae stolae albae cum tribus liliis. Jeho žena, Žofka ze Žerotína, byla pravnučka Jana Černého Plichty ze Žerotína, který padl v bitvě u Kreščaku v roce 1346 spolu s Janem Lucemburským, a dcera Jana Plichty ze Žerotína a Zdeňky z Potštejna. Byla bohatá dědička a také poslední příslušnice významného rodu Žerotínů. Mikuláš zemřel v roce 1462 a byl pohřben v jím zřízeném františkánském klášteře v Kadani.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KASÍK, Stanislav; MAŠEK, Petr; MŽYKOVÁ, Marie. Lobkowiczové, dějiny a genealogie rodu. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2002. 240 s. ISBN 80-903040-3-6. S. 25. 
  2. MAREK, Miroslav. GENEALOGY.EU - Lobkowicz [online]. [cit. 2016-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]