Mikuláš I. Gorjanský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mikuláš I. Gorjanský
Rodový erb Gojranských/Garayů
Rodový erb Gojranských/Garayů
Narození?
Úmrtí25. červenec 1386
Příčina úmrtípopraven
Místo pohřbeníMaďarsko
Povolánípolitik
Politická stranapolitik před vznikem politických stran
ChoťN. of Nevna
DětiMikuláš II. Gorjanský
Jan Garaj
RodGorjanští
PříbuzníLadislav II. Gorjanský, Kateřina Gorjanská, Mikuláš III. Gorjanský, Petr Gorjanský, Dorota Gorjanská a Helena Gorjanská (vnoučata)
Funkceuherský palatin (1375–1385)
bán Chorvatska
bán (Mačvanská bánovina)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mikuláš I. Gorjanský též Mikuláš Gorjanský starší (chorvatsky Nikola I. Gorjanski, maďarsky Miklós Garai, slovensky dříve též Mikuláš I. Garay / Garai, † 25. července 1386) byl uherský palatin (1375-1385) a bratislavský župan. Zastával také úřad chorvatského a mačvanského bána.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno je odvozeno od rodinného sídla Gorjani též Gorjana (maďarsky Gara). V různých pramenech se uvádí pod různým zněním, například, původně latinsky i maďarsky De Gara nebo jen Gara, poslovenštěně z Gorjan', nebo původně maďarsky Garay, Garai poslovenštěně na Garaj.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako uherský palatin se po smrti krále Ludvíka I. z Anjou stal rádcem a milencem jeho ovdovělé ženy Alžběty, která nechala za uherskou královnu korunovat svou desetiletou dceru Marii a vládla jejím jménem. Ludvík přislíbil Marii za manželku Zikmundovi Lucemburskému, avšak Alžběta ji pod vlivem Mikuláše Gorjanského chtěla provdat za Ludvíka Orleánského. Tím způsobila rozštěpení uherské šlechty na přívržence Zikmunda a přívržence Alžběty a na třetí tábor, který podporoval v nároku na trůn Karla Malého z neapolské větve Anjouovců.

Alžběta se spoléhala na Karlův slib, který dal ještě Ludvíkovi I., že neohrozí práva jeho dcer na uherský trůn, přesto se však sám dal v roce 1385 korunovat uherským králem. Alžběta se mu pomstila tak, že na něj připravila atentát, který provedl Blažej Forgáč.

Zatčení a poprava[editovat | editovat zdroj]

Stoupenci Karla Malého 25. července 1386 zajali Alžbětu, Marii, Mikuláše I. Gorjanského a Blažeje Forgáče cestou na hrad Gorjan patřící Mikuláši I. Gorjanskému. Zatčení se uskutečnilo pravděpodobně na žádost Mariina sedmnáctiletého manžela Zikmunda Lucemburského. Mikuláš Gorjanský byl spolu s Blažejem popraven stětím v Gorjaně a jejich hlavy byl poslány vdově po Karlovi Malém do města Neapol. Tělo bylo pohřbeno ve františkánském kostele v Šikloši, dochovaný náhrobek je z červeného mramoru a je uložený v depozitáři v Budapešti.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikuláš I. Gorjanský na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]