Miklós Nyiszli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miklós Nyiszli
AuschwitzCampEntrance.jpg
Narození 17. června 1901
Szilágysomlyó
Úmrtí 5. května 1956 (ve věku 54 let)
Oradea
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Povolání lékař a spisovatel
Významná díla Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3853790
I was doctor Mengele's assistant
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miklós Nyiszli (maďarsky Nyiszli Miklós, *17. června 1901, Szilágysomlyó (dnes Șimleu Silvaniei), Rumunsko - 5. května 1956) - maďarský a rumunský doktor a spisovatel, vězeň nacistických koncentračních táborů, spolupracovník doktora Josefa Mengeleho.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 17. června 1901 v Szilágysomlyó v Rumunsku. Tam také vystudoval základní školu a gymnázium. V roce 1920 nastoupil ke studiu medicíny na univerzitě ve městě Cluj-Napoca. Po prvním roce studií odešel na univerzitu v německém Kielu a titul doktora medicíny získal v roce 1930 ve Wroclawi. Společně se svojí ženou, s níž se oženil v roce 1927 a dcerou (nar. 1929) se vrátil zpět do Rumunska, kde začal pracovat jako lékař ve městě Oradea. Odtud se přestěhoval(1937) do městečka Viseu de Sus, které se v roce 1940 stalo součástí Maďarska.

Po obsazení Maďarska německými vojsky 19. března 1944 a zahájení likvidace maďarských Židů, byl společně s rodinou v druhé polovině května deportován do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Dr. Nyiszli dostal táborové číslo A-8450 a díky své specializaci na soudní lékařství byl zaměstnán jako asistent doktora Josefa Mengeleho. Jeho úkolem se stalo provádění pitev dvojčat a trpaslíků, kteří zemřeli během Mengeleho experimentů. Kromě toho působil také jako ošetřující lékař pro členy sonderkommanda a esesmany, kteří pracovali u plynových komor a krematorií.

Jelikož bydlel přímo v krematoriu II v Birkenau, měl velmi dobrý přehled o všem, co se dělo v plynových komorách. Stal se tak přímým svědkem masového vraždění židovského obyvatelstva.

V lednu 1945 byl evakuován do KL Mauthausen. Po třídením pobytu v tamější karanténě byl převezen do tábora v Melku. Nakonec byl osvobozen 5. května 1945 v KL Ebensee. Jeho žena a dcera válku také přežily (osvobozeny v Bergen-Belsenu)

Po válce už nikdy neprovozoval lékařskou praxi. V říjnu 1947 se jako svědek vypovídal před Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku.

5. května 1956 zemřel po dlouhé nemoci na infarkt.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Krátce po válce sepsal dr. Nyiszli své vzpomínky na pobyt v Auschwitz-Birkenau. Později byly přeloženy do mnoha jazyků. V češtině vyšly v roce 2009 pod názvem Byl jsem Mengeleho asistentem.

  • Nyiszli, M.:Dr. Mengele boncoló orvosa voltam az Auschwitz-i krematóriumban, Nagyvárad, 1946, (později pod titulem: Orvos voltam Auschwitzban).

Na základě jeho knihy natočil v roce 2001 americký režisér Tim Blake Nelson film Šedá zóna. Dr. Nyiszliho v něm zahrál Allan Corduner.