Přeskočit na obsah

Mihule říční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMihule říční
alternativní popis obrázku chybí
Mihule říční
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Řádmihule (Petromyzontiformes)
Čeleďmihulovití (Petromyzontidae)
Rodmihule (Lampetra)
Binomické jméno
Lampetra fluviatilis
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mihule říční (Lampetra fluviatilis) je živočich z třídy mihulí. Žije v celé Evropě, od Středozemního moře po finská jezera. Parazituje na rybách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mihule říční dorůstá maximální délky asi 40 centimetrů. Má tmavě modrý až šedozelený hřbet a boky. Břicho je stříbřitě bílé. Během tření dostává tělo bronzový nádech.

Život a potrava[editovat | editovat zdroj]

Mihule říční se hojně vyskytují při evropských březích od jižní Skandinávie po jižní Evropu. Vyskytuje se ve Středozemním i v Baltském moři. Sladkovodní forma je známa i z Ladožského a Oněžského jezera. V ČR její výskyt v současné době není, ale ještě koncem 20. století táhla do ČR tato mihule hojně Labem ze Severního moře. Vlivem vodních staveb a průmyslového znečištění vodních toků její tahy ustaly.

V září až listopadu vystupuje z moře vysoko proti proudu řek až do horních toků. Od února do května se tře. Za tahu nepřijímá potravu a po vytření hyne. Larvální stadium trvá 3 až 4 roky; slepé larvy se nazývají minohy, nemají přísavku a žijí v nánosech bahna na dně potoků a v klidnějších zátočinách. Živí se rozpadajícími organickými látkami. Když dosáhnou délky okolo 15 centimetrů, tak se mění v typické mihule s očima a charakteristickou ústní nálevkou. Táhnou v březnu po proudu řek do moře. Cizopasí na drobnějších mořských rybách (mladých sledích apod.).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. ČIHAŘ, Jiří; MALÝ, Jiří. Sladkovodní ryby. 1. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství v Praze, 1978. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARUŠ, Vlastimil; OLIVA, Ota, a kolektiv. Mihulovci – Petromyzontes a ryby – Osteichthyes. 1. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. (Fauna ČR a SR; sv. 28/1). ISBN 80-200-0500-5. Kapitola Lampetra fluviatilis, s. 54–61. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]