Micuru Ušidžima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Micuru Ušidžima
„Generál démon“
Generál Micuru Ušidžima
Generál Micuru Ušidžima
Narození: 31. července 1887
Kagošima, Japonské císařství
Úmrtí: 22. červen 1945
Okinawa, Japonské císařství
Vojenská kariéra
Hodnost: Generál
Doba služby: 1908-1945
Sloužil: Flag of Japan.svg Japonské císařství
Složka: War flag of the Imperial Japanese Army.svg Japonská císařská armáda
Velel: 11. divize, 32. armáda
Války: První světová válka,
Intervence na Sibiři,
Druhá čínsko-japonská válka,
Druhá světová válka
Bitvy: Bitva o Barmu,
Bitva o Okinawu
Vyznamenání: Řád zlatého draka,
Řád posvátného pokladu
V tomto japonském jméně je rodové jméno Ušidžima.

Micuru Ušidžima (牛島 満 Ušidžima Micuru, 31. července 1887, Kagošima22. června 1945, Okinawa) byl japonský generál, který sloužil v první světové válce, druhé čínsko-japonské válce a v druhé světové válce. Známý je především jako velitel 32. japonské armády na Okinawě, kde proslul svoji vynalézavou obranou v bitvě na konci války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1887 se narodil nedaleko Tokia. Po studiu na vojenské akademii v Tokiu sloužil od svých 22 let jako důstojník pěchoty v japonské císařské armádě. Jako nižší důstojník sloužil během první světové války v Číně při krátkém dobývání tamějších německých držav. Tehdy prokázal velké taktické nadání.

V meziválečném období sloužil v Mandžusku, kde velel nejprve praporu a později celému pluku. Sloužil také v generálním štábu japonské císařské armády.

V roce 1940 již v hodnosti generálmajora velel pěší divizi. V roce 1942 ji vedl během japonské invaze do Barmy. V létě téhož roku byl v hodnosti generálporučíka jmenován velitelem japonské vojenské akademii v Tokiu.

Počátkem roku 1944 dostal za úkol zorganizovat obranu ostrova Iwodžima před očekávaným náporem Američanů. V srpnu 1944 byl jmenován velitelem nově vytvořené 32. armády na Okinawě. Při obraně ostrova se rozhodl opustit tradiční japonskou taktiku typu "nejlepší obrana je útok" nebo taktiku Banzai a rozhodl se vést obranou válku "evropským stylem". Na jihu ostrova vytvořil tři silné obranné linie sestávající se z bunkrů, kulometných stanovišť, děl, minometů, zákopů a rozsáhlého podzemního systému opevnění. V dubnu 1945, když se američtí vojáci vylodili na ostrově, se Ušidžima rozhodl nebránit pobřeží, které bylo již šest dní před vyloděním vystaveno zničujícímu ostřelování z moře a ze vzduchu. Jakmile však Američané postoupili na jih ostrova setkali se s neobyčejně silným odporem. Boje trvaly ve vzduchu i na moři až do 21. června 1945. V bezvýchodné situaci spáchal Micuru Ušidžima společně se svým poradcem Isamu Čó 22. června 1945 seppuku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mitsuru Ushijima na anglické Wikipedii.