Micuru Ušidžima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Micuru Ušidžima
„Generál démon“
Generál Micuru Ušidžima
Generál Micuru Ušidžima

Narození31. července 1887
Kagošima, Japonsko Japonské císařství
Úmrtí22. červen 1945
Okinawa, Japonsko Japonské císařství
Vojenská kariéra
HodnostGenerál
Doba služby1908-1945
Sloužil Japonské císařství
Složka Japonská císařská armáda
Velel11. divize, 32. armáda
VálkyPrvní světová válka,
Intervence na Sibiři,
Druhá čínsko-japonská válka,
Druhá světová válka
BitvyBitva o Barmu,
Bitva o Okinawu
VyznamenáníŘád zlatého luňáka,
Řád posvátného pokladu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Micuru Ušidžima je japonské jméno, v němž Ušidžima je rodové jméno.

Micuru Ušidžima (牛島 満 Ušidžima Micuru, 31. července 1887, Kagošima22. června 1945, Okinawa) byl japonský generál, který sloužil v první světové válce, druhé čínsko-japonské válce a v druhé světové válce. Známý je především jako velitel 32. japonské armády na Okinawě, kde proslul svoji vynalézavou obranou v bitvě na konci války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1887 se narodil nedaleko Tokia. Po studiu na vojenské akademii v Tokiu sloužil od svých 22 let jako důstojník pěchoty v japonské císařské armádě. Jako nižší důstojník sloužil během první světové války v Číně při krátkém dobývání tamějších německých držav. Tehdy prokázal velké taktické nadání.

V meziválečném období sloužil v Mandžusku, kde velel nejprve praporu a později celému pluku. Sloužil také v generálním štábu japonské císařské armády.

V roce 1940 již v hodnosti generálmajora velel pěší divizi. V roce 1942 ji vedl během japonské invaze do Barmy. V létě téhož roku byl v hodnosti generálporučíka jmenován velitelem vojenské akademie v Tokiu.

Počátkem roku 1944 dostal za úkol zorganizovat obranu ostrova Iwodžima před očekávaným náporem Američanů. V srpnu 1944 byl jmenován velitelem nově vytvořené 32. armády na Okinawě. Při obraně ostrova se rozhodl opustit tradiční japonskou taktiku typu „nejlepší obrana je útok“ nebo taktiku Banzai a rozhodl se vést obrannou válku „evropským stylem“. Na jihu ostrova vytvořil tři silné obranné linie sestávající z bunkrů, kulometných stanovišť, děl, minometů, zákopů a rozsáhlého podzemního systému opevnění. V dubnu 1945, když se američtí vojáci vylodili na ostrově, se Ušidžima rozhodl nebránit pobřeží, které bylo již šest dní před vyloděním vystaveno zničujícímu ostřelování z moře a ze vzduchu. Jakmile však Američané postoupili na jih ostrova, setkali se s neobyčejně silným odporem. Boje trvaly ve vzduchu i na moři až do 21. června 1945. V bezvýchodné situaci spáchal Micuru Ušidžima společně se svým poradcem Isamu Čó 22. června 1945 seppuku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mitsuru Ushijima na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]