Michelozzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michelozzo
Fra Angelico 074.jpg
Narození 1396
Florencie
Úmrtí 1472 (ve věku 75–76 let)
Florencie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palazzo Medici Riccardi

Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi (1396, Florencie7. října 1472, Florencie) byl italský architekt a sochař.

Narodil se ve Florencii jako syn krejčího. Byl žákem Lorenya Ghibertiho, jemuž také pomáhal v roce 1420, když Ghiberti pracoval na bronzových severních dveřích pro florentskou Baptisérii. Později spolupracoval s Donatellem, se kterým spoluvytvářel náhrobek vzdoropapeže Jana XXIII., který se nachází ve florentské Baptisérii. Pracoval nejvíce s mramorem, bronzem a stříbrem. Vytvořil sochu mladého sv. Jana nad dveřmi v katedrále Santa Maria del Fiore, naproti baptisteriu San Giovanniho. Vytvořil i stříbrnou sochu Jana Křtitele na antependiu v San Giovanni. Michelozzovým přítelem a patronem byl Cosimo Medici, jehož doprovázel během jeho krátkého exilu do Benátek v roce 1433. V Benátkách postavil knihovnu na ostrově San Giorgio Maggiore a navrhl zde i ostatní budovy.

V roce 1428 spolu s Donatellem postavili vnější kazatelnu pro katedrálu města Prato. Jeho návrhem je i renesanční palác Palazzo Medici Riccardi, který dal vybudovat Cosimo. Palác patří mezi významné exempláře italské architektury v 15. století. Michelozzo zrekonstruoval i Palazzo Vecchio, radnici ve Florenci, která byla v té době polorozpadlá. V roce 1437 Cosimo odevzdal klášter San Marco dominikánům a Michelozzo byl najat, aby upravil jeho obytné prostory a kostel.

Michelozzo navrhl pro Cosima mnohé významné budovy. Kromě nich navrhl i penzion v Jeruzalémě pro poutníky z Florencie, Cosimovu letní vilu v Careggi (Toskánsko) a opevněný hrad, který začal rekonstruovat v 1452 jako Villa Medicea di Cafaggiolo ve městě Barberino di Mugello. Pro Cosimova syna Giovanniho postavil velkou vilu ve městě Fiesole. Navzdory Vasariho tvrzení, že zemřel ve věku 68 let, žil až do roku 1472. Je pohřben v klášteře San Marco ve Florencii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michelozzo na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]