Michel Garicoïts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Michael Garicoits
Michele Garicoits - disegno.jpg
Datum narození 15. dubna 1797
Místo narození Ibarre
Datum úmrtí 14. května 1863
Místo úmrtí Betharram
Svátek 14. květen
Svatořečen 1947 papežem Piem XII.

Svatý Michael Garicoits (15. dubna 1797, Ibarre14. května 1863, Betharram) je katolický světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na baskickém pobřeží na jihu Francie v roce 1797 v rodině chudého domkáře, která při pronásledování církve během francouzské revoluce ukrývala církvi a papeži věrné kněze, a to s nasazením vlastního života.

Michael přijal první svaté přijímání až ve 14 letech, což bylo v tehdejších poměrech poněkud pozdě. Už tehdy se v něm objevilo volání po kněžské službě. Matka mu jeho úmysl rozmlouvala, ne že by mu kněžství nepřála, ale studium nebylo zadarmo a rodina třela doslova bídu s nouzí.

Michaelova babička chlapce chápala a rozhodla se mu pomoci. Vyhledala faráře v Saint-Palaise, který byl rodině z dob pronásledování zavázán, a ten slíbil, že chlapci dopomůže ke kněžství. Michael si na studia vydělával pasením dobytka a posluhou u diecézního biskupa.

Kněžství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1823 přijal kněžské svěcení a o rok později se stal combským vikářem. Jako vikář začal s potíráním jansenistických bludů, které tehdy zmítaly nemalou částí církve. Povzbuzoval k častému svatému přijímání a k úctě k Božskému Srdci Páně.

V roce 1835 založil novou kongregaci řádem jezuitů, kterou nazval Kněží Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Posláním kongregace byla výchova a duchovní péče.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Kongregaci Michael řídil skoro tři desetiletí. Schválení kongregace se ale za života nedočkal. Kongregace byla schválena papežem až v roce 1877, čtrnáct let po Michaelově smrti. Michael byl beatifikován v roce 1923 a kanonizován 6. července 1947.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Životopis