Michel Faber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michel Faber
Narození13. dubna 1960 (62 let)
Haag
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Povoláníspisovatel
Alma materMelbournská univerzita (do 1980)
Témataliterární činnost, poezie, próza a žurnalistika
Významná dílaKvítek karmínový a bílý
OceněníKnižní cena Anisfieldové Wolfové (1974)
Manžel(ka)Eva Yourenová
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michel Faber (* 13. dubna 1960 Haag) je spisovatel, který se narodil v Nizozemsku, poté žil a pracoval v Austrálii a poté se přestěhoval do Skotska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Haagu, v roce 1967 spolu s rodiči emigroval do Austrálie. Základní a střední školu navštěvoval na melbournských předměstích Boronia a Bayswater. V roce 1980 absolvoval University of Melbourne, kde studoval nizozemštinu, filozofii, rétoriku, anglický jazyk a literaturu. Poté pracoval jako uklízeč a v podobných profesích. Poté získal kvalifikaci zdravotní sestry a pracoval tak v nemocnici v Sydney až do poloviny 90. let 20. století. V roce 1993 se svou druhou ženou a rodinou emigroval do Skotska. V červenci 2014 jeho druhá žena zemřela na rakovinu.

Národnost[editovat | editovat zdroj]

Ve Skotsku je považován za skotského autora.[1] Většinu literárních cen (například The Neil Gunn Prize, The Macallan Prize a The Saltire First Book of the Year Award) získal ve Skotsku, žije ve Skotsku a jeho díla vydává skotský vydavatel. V Austrálii je považován na Australana, protože zde dlouho žil, absolvoval studia a některé kratší povídky jsou zasazené do Austrálie.[2] V Nizozemsku je považován na Holanďana.

V roce 2001, kdy vyšla jeho kniha Kvítek karmínový a bílý, jej přesvědčoval jeho nakladatel Canongate Books, aby zažádal o britské občanství, aby mohl být nominován na Man Bookerovu cenu, která je udělována pouze držitelům pasu zemí Commonwealthu. Faber odmítl, neboť nesouhlasil se zapojením Británie do války v Afghánistánu a Iráku. Faber má stále nizozemské občanství. Sám sebe neoznačuje žádnou národností.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Píše od 14 let. Od 90. let 20. století za podpory své druhé ženy Evy se účastnil a vítězil v literárních soutěžích krátkých povídek.

První jeho publikovanou knihou je Někdy prostě prší v roce 1998. Jde o sbírku povídek, která obsahuje tři díla, která byla oceněna. Titulní povídka vyhrála soutěž Iana St Jamese v roce 1996, povídka Ryby téhož roku získala Macallan Prize a o rok později s povídkou Půl milionu liber a zázrak vyhrál Neil Gunn Award. První román, Pod kůží, mu vyšel v roce 2000.

Žurnalistika[editovat | editovat zdroj]

V letech 2001–2004 recenzoval knihy pro Scotland on Sunday. Od roku 2003 píše pro The Guardian literární recenze především překladových knih, sbírek povídek a knih o hudbě.

V roce 2004 cestoval s organizací Lékaři bez hranic na Ukrajinu jako součást projektu „Writers on The Frontline“. Poté napsal článek o epidemii HIV/AIDS na Ukrajině, který vyšel v lednu 2005 v The Sunday Times.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 měla premiéru čtyřdílná adaptace knihy Kvítek karmínový a bílý, kterou vytvořila BBC a hráli v ní Romola Garai, Chris O'Dowd, Richard E. Grant a Gillian Andersonová.

Podle románu Pod kůží natočil v roce 2013 stejnojmenný film Jonathan Glazer a hrála v něm Scarlett Johansson.[3]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michel Faber na anglické Wikipedii.

  1. SAADI, S. ASLS Conference. [s.l.]: The Association for Scottish Literary Studies, 13 May 2000. Kapitola Infinite Diversity in New Scottish Writing. (anglicky) 
  2. MIDDLEMISS, P. Matilda. [s.l.]: [s.n.] (Reviews of Australian Books). Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj].
  3. PULVER, Andrew. Venice 2013: Under the Skin heads triple bill of long-awaited films [online]. [cit. 2014-08-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]