Přeskočit na obsah

Michel Faber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michel Faber
Michel Faber (23. května 2019)
Michel Faber (23. května 2019)
Narození13. dubna 1960 (64 let)
Haag
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Povoláníspisovatel
Alma materMelbournská univerzita (do 1980)
Témataliterární činnost, poezie, próza a žurnalistika
Významná dílaKvítek karmínový a bílý
OceněníKnižní cena Anisfieldové Wolfové (1974)
Saltire Awards
Manžel(ka)Eva Yourenová
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michel Faber (* 13. dubna 1960 Haag) je spisovatel, který se narodil v Nizozemsku, poté žil a pracoval v Austrálii a poté se přestěhoval do Skotska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Haagu, v roce 1967 spolu s rodiči emigroval do Austrálie. Základní a střední školu navštěvoval na melbournských předměstích Boronia a Bayswater. V roce 1980 absolvoval University of Melbourne, kde studoval nizozemštinu, filozofii, rétoriku, anglický jazyk a literaturu. Poté pracoval jako uklízeč a v podobných profesích. Poté získal kvalifikaci zdravotní sestry a pracoval tak v nemocnici v Sydney až do poloviny 90. let 20. století. V roce 1993 se svou druhou ženou a rodinou emigroval do Skotska. V červenci 2014 jeho druhá žena zemřela na rakovinu.

Národnost[editovat | editovat zdroj]

Ve Skotsku je považován za skotského autora.[1] Většinu literárních cen (například The Neil Gunn Prize, The Macallan Prize a The Saltire First Book of the Year Award) získal ve Skotsku, žije ve Skotsku a jeho díla vydává skotský vydavatel. V Austrálii je považován na Australana, protože zde dlouho žil, absolvoval studia a některé kratší povídky jsou zasazené do Austrálie.[2] V Nizozemsku je považován na Holanďana.

V roce 2001, kdy vyšla jeho kniha Kvítek karmínový a bílý, jej přesvědčoval jeho nakladatel Canongate Books, aby zažádal o britské občanství, aby mohl být nominován na Man Bookerovu cenu, která je udělována pouze držitelům pasu zemí Commonwealthu. Faber odmítl, neboť nesouhlasil se zapojením Británie do války v Afghánistánu a Iráku. Faber má stále nizozemské občanství. Sám sebe neoznačuje žádnou národností.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Píše od 14 let. Od 90. let 20. století za podpory své druhé ženy Evy se účastnil a vítězil v literárních soutěžích krátkých povídek.

První jeho publikovanou knihou je Někdy prostě prší v roce 1998. Jde o sbírku povídek, která obsahuje tři díla, která byla oceněna. Titulní povídka vyhrála soutěž Iana St Jamese v roce 1996, povídka Ryby téhož roku získala Macallan Prize a o rok později s povídkou Půl milionu liber a zázrak vyhrál Neil Gunn Award. První román, Pod kůží, mu vyšel v roce 2000.

Žurnalistika[editovat | editovat zdroj]

V letech 2001–2004 recenzoval knihy pro Scotland on Sunday. Od roku 2003 píše pro The Guardian literární recenze především překladových knih, sbírek povídek a knih o hudbě.

V roce 2004 cestoval s organizací Lékaři bez hranic na Ukrajinu jako součást projektu „Writers on The Frontline“. Poté napsal článek o epidemii HIV/AIDS na Ukrajině, který vyšel v lednu 2005 v The Sunday Times.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 měla premiéru čtyřdílná adaptace knihy Kvítek karmínový a bílý, kterou vytvořila BBC a hráli v ní Romola Garai, Chris O'Dowd, Richard E. Grant a Gillian Andersonová.

Podle románu Pod kůží natočil v roce 2013 stejnojmenný film Jonathan Glazer a hrála v něm Scarlett Johansson.[3]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michel Faber na anglické Wikipedii.

  1. SAADI, S. ASLS Conference. [s.l.]: The Association for Scottish Literary Studies, 13 May 2000. Kapitola Infinite Diversity in New Scottish Writing. 
  2. MIDDLEMISS, P. Matilda. [s.l.]: [s.n.] (Reviews of Australian Books). Dostupné online. [nedostupný zdroj].
  3. PULVER, Andrew. Venice 2013: Under the Skin heads triple bill of long-awaited films [online]. [cit. 2014-08-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]