Michael Sandel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Sandel
Celé jménoMichael J. Sandel
Regionzápadní filosofie
Obdobífilosofie 21. století
Narození5. března 1953 (71 let)
Minneapolis, Minnesota, US
Škola/tradicekomunitarismus
Oblasti zájmupolitická filosofie, právní věda, etika
Významná dílaJustice: What's the Right Thing to Do? a Liberalism and the Limits of Justice
VlivyLocke, Kant, Mill, Rawls, Taylor, Walzer
Vliv naPrecht, Ed Miliband
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Z pořadu BBC Reith Lectures 30. června 2009.
Problémy s přehráváním? Nápověda.

Michael J. Sandel (5. března 1953, Minneapolis, Minnesota, USA) je americký politický filosof, profesor na Harvard University. Je známý především díky svému kurzu Justice (Spravedlnost) a také díky kritice Teorie spravedlnosti Johna Rawlse v knize Liberalism and the Limits of Justice (1982).

Život[editovat | editovat zdroj]

Michael Sandel se narodil 5. března 1953 v Minneapolis. Ve třinácti letech se s rodinou přestěhoval do Los Angeles. V roce 1975 absolvoval Brandeis University a v roce 1981 získal doktorát na Oxfordské univerzitě (Balliol College), kde byl jeho učitelem Charles Taylor. V roce 1980 začal na Harvardu vyučovat současnou politickou filosofii. V roce 1999 se stal řádným profesorem. V roce 2002 byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences. V letech 2005–2007 sloužil v americké administrativě jako poradce pro etické souvislosti při zavádění biotechnologií.

Filosofické názory[editovat | editovat zdroj]

Sandel se názorově hlásí k určité verzi komunitarismu, i když s tímto označením není vůbec spokojený. Kritizuje Teorii spravedlnosti Johna Rawlse, která je založena na rozhodování za tzv. závojem nevědomosti, což má zajistit spravedlivé uspořádání společnosti, nezávislé na zájmech určitých osob.

Sandel si myslí, že v lidské společnosti není ani hypoteticky možná představa takového závoje. Vazby, které máme s ostatními lidmi, především našimi rodinami, nevznikají na základě vědomé volby, ale rodíme se s nimi. Proto je nemožné úplně oddělit osobu od těchto vazeb. Sandel sice připouští možnost volnější verze rozhodování za závojem nevědomosti, Rawlsův princip ale závisí na tom, že díky závoji se každý rozhoduje zcela bez ohledu na to, kdo bude těmito rozhodnutími ovlivněn. Pokud přijmeme Sandelovu neodmyslitelnou existenci vazeb k ostatním lidem, pak je Rawlsova teorie nezávislost rozhodování za závojem nevědomosti nemožná.

Spravedlnost (Justice)[editovat | editovat zdroj]

Michael Sandel vedl kurz „Justice“ na Harvardu po dvě desetiletí. Zúčastnilo se jej více než 15 000 studentů, což z něj dělá jeden z nejnavštěvovanějších harvardských kurzů. Podzimní kurz v roce 2007 byl s 1115 zapsanými studenty dokonce vůbec nejobsazenějším v celé historii Harvardu.

Podzimní kurz v roce 2005 byl natočen, aby byl k dispozici studentům v rámci Harvard Extension School. Pozdějším upravením těchto nahrávek v koprodukci nekomerční vzdělávací televize WGBH Boston a Harvardovy univerzity vznikl dvanáctidílný televizní seriál Justice: What’s the Right Thing to Do? Tento kurz a televizní seriál dosáhl popularity po celém světě.

V roce 2009 vydal Sandel knihu Justice: What’s the Right Thing to Do? která přímo navazuje na úspěšný kurz. V dubnu 2012 vyšla jeho kniha What Money Can’t Buy: The Moral Limits of Markets (česky Co si za peníze (ne)koupíte: společnost vstupuje do nové éry, vše je na prodej).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michael Sandel na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]