Michael Dell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Dell
Michael Dell 2010.jpg
Narození 23. února 1965 (55 let)
Houston
Bydliště Austin
Alma mater Texaská univerzita v Austinu
Majetek 34,3 mld. $ (2019)[1]
Ocenění čestný doktor (2002)
Benjamin Franklin Medal (2013)
Politická strana Republikánská strana
Děti Juliette Dell
Zachary Dell
Příbuzní Adam Dell (sourozenec)
Funkce chief executive officer (1984–2004)
Web www.dell.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Saul Dell (* 23. února 1965, Houston, Texas) je zakladatel a hlavní představitel americké počítačové společnosti Dell. Patří mezi 20 nejbohatších lidí světa a vlastní majetek v hodnotě asi 14 miliard USD.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl stomatolog a matka makléřka na burze. Docházel na základní školu v Houstonu, již jako malý projevoval zájem o technologie a obchod. Jeho rodiče chtěli, aby se stal lékařem.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pro jeho nadání získal rychle přehled o obchodu. Své první peníze investoval, když ve 12 letech obchodoval se známkami. Nechtěl platit za to, aby někdo prodával jeho známky, a tak s kamarádem vytvořili katalog a prodávali známky sami. Ve svých sedmi letech si koupil svou první kalkulačku, první telegraf viděl na střední škole a v 15 letech dostal svůj první počítač Apple II, který rozebral, aby zjistil jak funguje. Po střední škole nastoupil na Texaskou univerzitu v Austinu. Zde se rozhodl, že bude obchodovat s počítači, které v té době byly novinkou a nikdo je neprodával přímo, jako on to dříve dělal se známkami, proto když sehnal prvních 1000 dolarů, začal stavět a prodávat počítače svým známým z univerzity. Jeho hlavní předností byla zákaznická podpora a nižší ceny než u obchodníků. Jeho obchodování mu přinášelo zisk, proto školu předčasně ukončil a začal se plně věnovat svému podniku. Ve svém oboru rychle rostl a již roku 1984 měl obrat 6 milionů USD a roku 2000 se stal miliardářem. Jeho společnost měla pobočky ve 34 zemích a zaměstnával 35 000 lidí. Hned následující rok se stala společnost Dell Computer největším výrobcem počítačů. V roce 2004 odstoupil z funkce výkonného ředitele. Na tuto pozici se vrátil v roce 2007, potom co Dell Inc. produkoval závadné počítače a musel uhradit odškodné ve výši 300 milionů dolarů. Podobné problémy měla firma i v roce 2010, tehdy souhlasil s další 100 milionovou náhradou.

Oženil se v roce 1989 se Susan Dallas, se kterou má 4 děti. Založil se svou ženou Susan v roce 1999 Michael and Susan Dell Foundation, která přispívá organizacím provádějící sociální a zdravotnickou pomoc. Jedna z dotací, ve výši 50 milionů USD, směřovala Texaské Univerzitě v Austinu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Direct from Dell: Strategies That Revolutionized an Industry 1999. Popis jeho začátků a průběh růstu jeho firmy. Spoluautor knihy byl Catherine Fredman.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]