Michał Piaszczyński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Michał Piaszczyński
Fotografie, vzniklá okolo roku 1938.
Fotografie, vzniklá okolo roku 1938.
kanovník a mučedník
Datum narození 1. listopadu 1885
Datum úmrtí 18. prosince 1940
Svátek 12. červen
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve ve společenství s ní.

J.M. can. Michał Piaszczyński (1. listopadu 1885, Łomża18. prosince 1940, koncentrační tábor Sachsenhausen) byl polský římskokatolický duchovní, kanovník łomżské kapituly který se stal obětí nacistického pronásledování církve. Římskokatolickou církví je uctíván jako blahoslavený mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem Ferdynanda Piaszczyńského a jeho manželky Anny, rozené Zientara. V roce 1903 vstoupil do kněžského semináře, později přešel na katolickou teologickou akademii v Petrohradě a zde byl 13. června 1911 vysvěcen na kněze. V roce 1914 získal doktorát z filosofie ve Fribourgu. Po několik následujících let působil v pastorační službě ve Francii a po návratu do Polska byl ustanoven odborným asistentem a vícerektorem ve Vyšším duchovním semináři v Łomżi. Rovněž vyučoval v ženském učitelském ústavu a na łomżském gymnáziu. Poté působil jako ředitel gymnázia sv. Kazimíra v Sejnách.

Po vypuknutí druhé světové války byl 7. dubna 1940 zatčen a uvězněn v Suwałkách. Odtud byl převezen do koncentračního tábora v Działowě. Zemřel na následky věznění a chorob v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde prožil poslední měsíce života (od 3. května do 18. prosince 1940). Ti, kteří jej znali, jej popsali jako zbožného a soucitného kněze. Zůstala po něm sbírka poezie, odrážející jeho citlivost.

Beatifikován byl papežem Janem Pavlem II. dne 13. června 1999 ve Varšavě ve skupině 108 polských mučedníků z druhé světové války.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Poezje, vyd. Sejny r. 1912

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michał Piaszczyński na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]