Michał Oziębłowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Michał Oziębłowski
kněz a mučedník
Datum narození 28. září 1900
Datum úmrtí 31. července 1942
Svátek 12. červen
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Michał Oziębłowski (28. září 1900, Izdebno Kościelne31. července 1942, koncentrační tábor Dachau) byl římskokatolický polský duchovní, který se stal obětí nacistického pronásledování církve. Římskokatolická církev jej uctívá jako blahoslaveného mučedníka. Jeho liturgická památka připadá na 12. červen.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vsi jménem Izdebno Kościelne v početné rodině. Mládí prožil ve vsi Oryszew-Osada, kam se jeho rodina přestěhovala. V roce 1922 započal teologická studia ve Vyšším metropolitním duchovním semináři sv. Jana Křtitele ve Varšavě. Studia musel přerušit z důvodu onemocnění tuberkulózou a pokračoval v nich až od roku 1934. Dne 11. června 1938 se dočkal naplnění své touhy a byl vysvěcen na kněze. Dne 19. června téhož roku pak ve farním kostele v Szymanówě sloužil svou primiční Mši svatou.

Zpočátku působil jako kaplan ve farnosti Nowy Przybyszew, později přešel v téže funkci do farnosti při kostele sv. Vavřince v městě Kutno. Zde byl 16. září 1939 zadržen nacisty a až do 11. listopadu téhož roku byl jejich rukojmím. Ač byl propuštěn, nevyužil možnosti odejít z města. Po necelých dvou letech, 6. října 1941 byl zatčen gestapem a převezen do internačního tábora pro kněze, zřízeného ve zrušeném opatství cisterciáků v Lądu. Odtud byl transportován do koncentračního tábora v Dachau, kde byl zaevidován pod číslem 28201. Po devíti měsících útrap zde zemřel ve věku nedožitých 42 let. Spoluvězni o něm vydali po válce svědectví, že i ve strašných podmínkách koncentračního tábora prokazoval velkou lásku k Bohu i k ostatním uvězněným.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]