Michèle Laroque

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michèle Laroque
Michèle Laroque na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2011
Michèle Laroque na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2011
Rodné jméno Michèle Doïna Laroque
Narození 15. června 1960 (60 let)
Nice, Alpes-Maritimes, FrancieFrancie Francie
Alma mater Université Nice Sophia Antipolis (UNSA)
Aktivní roky 1987–dodnes
Oficiální web www.michelelaroque.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michèle Laroque (* 15. června 1960 Nice, Alpes-Maritimes) je francouzská divadelní a filmová herečka.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jejími rodiči jsou původem rumunská tanečnice a houslistka Doïna Trandabur a doktor Claude Laroque, z kterého strany je neteří francouzského politika Pierra Laroque.

Kromě studia herectví studovala také angličtinu a ekonomii. V roce 1979 odešla za studiem do Spojených států, kde ale utrpěla velmi těžkou autonehodu. Podstoupila několik operací a její rekonvalescence v USA trvala celkem dva roky.

Po její skončení v roku 1981 odjela do Paříže a začala hrát, nejdřív v divadlech, později v televizi a v roce 1988 konečně debutovala i ve filmu, a to v malé roli letušky ve filmu Suivez cet avion.

Nejdřív hrála převážně v komediích, například v roce 1992 ve filmu Krize, za který byla nominována na Césara. Ve stejném roce byla nominována na divadelní Molièrovu cenu.

V devadesátých letech 20. století začala hrát také v dramatických filmech, například ve filmu Povolání: Učitel, ve kterém se v roce 1996 setkala s Gérardem Depardieu nebo v snímku Můj růžový život z roku 1997. Ve stejném roce byla znovu nominována na Césara za výkon ve filmu Někdo to rád holky z předchozího roku.

Od začátku nového tisíciletí opět hrá spíš v komediích, známým je například film KOndoMEDIE z roku 2003 s Danielem Auteuilem v hlavní roli.

Jejím manželem byl krátkou dobu režisér Dominique Deschamps, s nímž má dceru Oriane, narozenou v roce 1995. Pak se rozvedli a v současnosti je jejím partnerem francouzský politik François Baroin.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Nominace

Molièrova cena[editovat | editovat zdroj]

Nominace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]