Přeskočit na obsah

Mezonet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mezonetový byt)
Příklad umístění mezonetového bytu v domě

Mezonet (z francouzského maisonette[pozn. 1] – domeček) je vícepodlažní byt umístěný v bytovém domě.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Stavebně se může jednat o propojení dvou bytů nad sebou vnitřním schodištěm (rekonstrukce starších bytových domů), propojení nejvyššího patra s podkrovím (podkrovní vestavby) nebo předem plánovanou nadstavbu na ploché střeše objektu (u novostaveb).

V 60. letech 20. století vznikly v Praze mezonety i v panelových domech.[3]

Obvyklá dispozice je kuchyně spojená s jídelnou, obytným prostorem a příslušenství v dolním patře, několik ložnic a druhá koupelna v horním.

Výhody a nevýhody

[editovat | editovat zdroj]

V mezonetu se spojují výhody bydlení v bytě a domě; cena a provozní náklady jsou vyšší než u jednopodlažního bytu. Výhodou je možnost oddělení privátní část bytu (ložnice) od té takzvaně společenské. Schodiště uvnitř bytu je efektní, pro méně pohyblivé osoby však může být překážkou. Nevýhodou jsou také zvýšené náklady na vytápění a na vybudování vlastního schodiště.[4]

  1. Francouzština ale pro české mezonet používá výraz duplex (případně zřídka se vyskytující triplex, jedná-li se o třípodlažní byt).[1] V angličtině je význam maisonette obvykle blízký českému mezonet.[2]
  1. Les différents types d’appartements [online]. Concretise [cit. 2023-12-29]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. What is a Maisonette? [online]. Haart [cit. 2023-12-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. PUDIL, Matouš. Krásné bydlení 60. let. Která pražská sídliště se inspirovala experimentální Invalidovnou? [online]. ZINE, 2023-04-30. Dostupné online. 
  4. Mezonetový byt – jaké jsou jeho výhody a nevýhody? [online]. Chytré bydlení, 2014-09-01. Dostupné online.