Mezivrata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezivrata
Mezivrata (713 m n. m.) s televizním vysílačem (v popředí vrch Na Kamenech, 568 m n. m.)
Mezivrata (713 m n. m.) s televizním vysílačem (v popředí vrch Na Kamenech, 568 m n. m.)
Vrchol713 m n. m.
Prominence115 m ↓ Stupčice[1]
Izolace13,4 km → Javorová skála
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Vlašimské pahorkatiny #2
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříStředočeská pahorkatina / Vlašimská pahorkatina / Votická vrchovina / Miličínská vrchovina / Mezivratská vrchovina
Souřadnice
Mezivrata
Mezivrata
Horninakvarcit
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezivrata (713 m n. m.) jsou nejvyšším bodem okresu Benešov a Miličínské vrchoviny. Nachází se 3 km severně od Miličína v katastrálním území Neustupov; nejbližším sídlem je Oldřichovec, místní část obce Smilkov. Je to výrazný strukturní hřbet z moldanubických kvarcitů, jejichž výchozy vytvářejí skalní tvary. Vrchol je zalesněný (smrky, buk, místy jedle).

Věže na vrcholu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1919 na vrcholu Mezivrat nechal postavit Artuš Aichelburg, majitel velkostatku v Neustupově, dřevěnou vyhlídkovou věž. Na tuto rozhlednu vystoupil 15. srpna 1919 při své návštěvě Hostišova československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk[2]. Dřevěná rozhledna byla později stržena a na jejím místě postavil v roce 1939 Geodetický úřad zděnou měřickou věž, která byla součástí sítě pevných geodetických bodů, budované v letech 19381941. Měřických věží bylo postaveno celkem devět, další podobná stavba je na Studeném vrchu. V letech 19451948 byla měřická věž na Mezivratech využívána též jako rozhledna. V současnosti již svým účelům neslouží a převyšují ji okolní stromy. Na konci 80. let 20. století byl na vrcholu postaven televizní vysílač. Na televizním vysílači jsou umístěny i dipólové vysílací antény pro analogové vysílání rozhlasu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]