Mezinárodní vztahy (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní vztahy
československá revue pro zahraniční politiku
Jazykčeština a mnoho jazyků
Periodicitakaždý 3. měsíc
Země původuČeskoČesko Česko
Klíčové osoby
VydavatelÚstav mezinárodních vztahů
Odkazy
ISSN0323-1844 a 2570-9429
Číslo ČNBcnb000358121
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní vztahy (ISSN 0323-1844) jsou recenzovaný vědecký časopis pro odbornou veřejnost, který publikuje původní výsledky výzkumu v oboru mezinárodní vztahy, ale i v evropských studiích, mezinárodní bezpečnosti, analýze zahraniční politiky, rozvojových studiích a dalších příbuzných oborech. Časopis vydává již od roku 1966 Ústav mezinárodních vztahů, v.v.i., rukopisy usilující o publikaci v časopise prochází nezávislým oboustranně anonymním recenzním řízením. Časopis Mezinárodní vztahy je indexován v prestižní citační databázi SCOPUS.

Historie Mezinárodních vztahů[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní vztahy (tehdy ještě s podtitulem Československá revue pro mezinárodní politiku a ekonomii) začaly vycházet v roce 1966 v tehdejším Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii (předchůdci ÚMV), v době společenského uvolnění a pokusu o reformu komunismu. Spuštěním časopisu byl pověřen Jaroslav Šedivý, který vedl první tři ročníky Mezinárodních vztahů (v roce 1969 byl z ÚMPE z politických důvodů vyhozen). Mezinárodní vztahy byly od začátku koncipovány jako odborný časopis (čtvrtletník), ve kterém mohou vědci zabývající se mezinárodními vztahy (a souvisejícími disciplínami) publikovat výsledky své badatelské činnosti a vyměňovat názory na jednotlivé problémy i teoretickou a metodologickou stránku výzkumu mezinárodních vztahů.

Normalizace změnila charakter časopisu. V 70. a 80. letech sloužily stránky časopisu zejména k propagaci sovětské a československé zahraniční politiky, k obhajobě principů, z nichž vycházely, a ke kritice Západu, zejména Spojených států.

Po roce 1989 prochází Mezinárodní vztahy radikální proměnou podle vzoru západních odborných časopisů. Časopis opět plní roli odborného periodika. Od roku 2001 jsou příspěvky podrobovány nezávislému anonymnímu recenznímu řízení.

Zaměření časopisu a typy článků[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní vztahy jsou recenzovaný vědecký časopis pro odbornou veřejnost, který publikuje původní výsledky výzkumu v oboru mezinárodní vztahy a v příbuzných oblastech (evropská studia, mezinárodní bezpečnost, mezinárodní právo, analýza zahraniční politiky, rozvojová studia a další). Z hlediska tematického zaměření se věnuje politickým, ekonomickým, bezpečnostním, sociálním, právním, kulturním a jiným otázkám a problémům s mezinárodním přesahem.

Čtvrtletník Mezinárodní vztahy zveřejňuje teoreticky informované empirické analýzy, teoretické a metodologické příspěvky v oboru mezinárodní vztahy i recenze hlavních děl v těchto oblastech. Mezinárodní vztahy publikují několik typů článků: stati (plnohodnotná teoreticky informovaná empirická analýza), konzultace, diskuze, recenzní eseje a recenze. Stati a konzultace mají rozsah 30-45 normostran, diskuse 20 normostran, recenzní eseje 20-25 normostran a recenze 6-10 normostran. Články v rubrikách stati, konzultace a diskuze procházejí oboustranně anonymním recenzním řízením.

Přítomnost v databázích a indexech[editovat | editovat zdroj]

  • SCOPUS
  • C.E.E.O.L. (Central and Eastern European Online Library)
  • EBSCO
  • International Political Science Abstracts / Documentation Politique Internationale
  • ProQuest (CSA Illumina)
  • Národní knihovna ČR (Česká národní bibliografie)
  • World Affairs Online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]