Mezinárodní rok lesů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem lesů s cílem zvýšit povědomí a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.

Význam lesů pro člověka[editovat | editovat zdroj]

Lesy jako nejkomplexnější ekosystémy na kontinentech mají mnohem větší význam pro společnost než jejich statisticky vykazovaný podíl na hrubém domácí produktu. Lesy mají mnohé další role včetně čištění vody a vzduchu, ochrany půdy proti erozi a silnému větru a ochrana biologické diverzity. Pro mnoho, zejména rozvojových zemí, představují lesy jeden z nejdůležitějších prostředků pro rozvoj a boj proti chudobě. Jako takový má mezinárodní rok lesů upozornit na to, že les je důležitou součástí rozvoje a rozhodující spojnicí s mnoha dalšími tématy na globální úrovni. Na mezinárodní úrovni má rok lesů za cíl konsolidovat celosvětovou diskusi o lesích. Na regionální úrovni má hledat jak zajistit potřebné nástroje a dovednosti pro hospodaření v lesích. Na úrovni ekologické hledat celostní přístup pro nakládání se světovými zdroji.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní rok lesů 2011 vystřídá Mezinárodní rok biodiverzity 2010. V průběhu celého roku budou lesníci v celém světě připravovat mnoho akcí a materiálů pro veřejnost o lese a lesnictví, podobně jako to dělají v tzv. Týdnech lesů.