Přeskočit na obsah

Mezinárodní letiště Čchung-čching Ťiang-pej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní letiště Čchung-čching Ťiang-pej
重庆江北国际机场
Terminál v roce 2012
Terminál v roce 2012
Základní informace
StátČínaČína Čína
Nejbližší městoČchung-čching (25 km)
Typ letištěcivilní
Otevření1990
Kód letiště ICAOZUCK
Kód letiště IATACKG
Souřadnice
Letiště Čchung-čching Ťiang-pej
Letiště Čchung-čching Ťiang-pej
Letiště Čchung-čching Ťiang-pej, Čína
Nadmořská výška416 m n. m.
Statistika (2015)
Cestujících32 402 196
Nákladu318 781 kg
Pohybů254 360
Vzletové a přistávací dráhy
  • 02L/20R – asfalt, 3200×45 m
  • 02R/20L – beton, 3600×45 m
Odkazy
WebOficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní letiště Čchung-čching Ťiang-pej (čínsky v českém přepisu Čchung-čching Ťiang-pej kuo-ťi ťi-čchang, pchin-jinem Chóngqìng Jiāngběi Guójì Jīchǎng, znaky 重庆江北国际机场, IATA: CKG, ICAO: ZUCK) je mezinárodní letiště v Čchung-čchingu, jednom z přímo spravovaných měst Čínské lidové republiky. Nachází se v obvodě Jü-pej přibližně dvacet kilometrů severovýchodně od města, tedy i severně od stejnojmenného obvodu Ťiang-pej. Bylo otevřeno v 22. ledna 1990 a nahradilo starší letiště Čchung-čching Paj-š’-i, z kterého se následně stala čistě vojenská letecká základna Paj-š’-i letectva Čínské lidové republiky. V rámci celé Čínské lidové republiky se Čchung-čching Ťiang-pej v počtu ročně přepravených cestujících od roku 2006 drží u konce první desítky.

Letiště je uzlovým pro Air China, China Express Airlines, China Southern Airlines, Chongqing Airlines, Shandong Airlines, Sichuan Airlines a West Air (2017).

Přímo u terminálu 2 je stanice linky 3 čchungčchingského metra jezdící po jednokolejnicové dráze. Autobusové spojení na letiště mají nejen přilehlé obvody Čchung-čchingu (mj. Tien-ťiang a Wan-čou), ale i města z provincií S’-čchuan (např. I-pin a Nej-ťiang) a Kuej-čou (např. Cun-i).

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Flughafen Chongqing-Jiangbei na německé Wikipedii a Chongqing Jiangbei International Airport na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]