Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori
Pirámide, Tirana, Albania, 2014-04-17, DD 15.JPG
Základní informace
ArchitektiPirro Vaso a Klement Kolaneci
Pojmenováno poEnver Hodža a Pjetër Arbnori
Poloha
AdresaBulevardi Deshmoret e Kombit 5, 1010, Tirana, AlbánieAlbánie Albánie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori (albánsky Qendra Ndërkombëtare e Kulturës "Pjetër Arbnori") lidově též známé jako Pyramida (albánsky Piramida) je brutalistická budova, která se nachází v centru albánské metropole Tirany.

Bývalé muzeum odkazu Envera Hodžy bylo slavnostně otevřeno v centru města v roce 1988[1], tedy tři roky po smrti albánského vůdce. Budovu velkolepého muzea navrhli architekti Klement Kolaneci, Pranvera Hoxha, Pirro Vaso a Vladimir Bregu a stála téměř tři a půl milionů tehdejších amerických dolarů. Výstavba samotná trvala 2 roky; na stavbě pracovalo přes 300 dělníků. Často bývá stavba neprávem označována jako mauzoleum; Hodžovy ostatky v ní nikdy umístěny nebyly. Nacházela se zde nicméně mramorová socha albánského vůdce, kterou navrhl Kristaq Rama.

Po roce 1991, kdy došlo k změně společensko-politického zřízení v zemi, byla stavba opuštěna a od té doby chátrá.[zdroj?] Byla využívána jako výstavní a konferenční centrum; občas také poskytla zázemí i různým televizním stanicím. V roce 2000 byl v parku před budovou umístěn Zvon míru, který byl ulit z nábojnic posbíraných v Albánii a připomínal nepokoje z roku 1997.

Roku 2007 byla vypsána soutěž na přestavbu objektu na divadlo a operu.[2] V současné době slouží příležitostně jako galerie. V roce 2011 albánští poslanci odhlasovali demolici stavby, která by tak měla ustoupit nové budově albánského parlamentu,[3] roku 2017 však bylo rozhodnuto, že namísto zbourání by měla být budova rekonstruována. O rok později bylo rozhodnuto, že má v stavbě být umístěno IT centrum, které by se zaměřilo na popularizaci programování pro mládež.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]