Mezinárodní keltský kongres

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šest národů (Six Nations), které jsou považovány za srdce kultury moderních Keltů
     Skotsko
     Irsko
     Ostrov Man
     Wales
     Cornwall
     Bretaň

Mezinárodní keltský kongres (International Celtic Congress) je kulturní organizace, která se snaží podporovat keltské jazyky používané v následujících oblastech: Irsko, Skotsko, Wales, Bretaň, Cornwall a ostrov Man. Organizace je nepolitická a jejím vysloveným cílem je „… zvěčnit kulturu, ideály a jazyky keltských národů a udržovat intelektuální kontakt a úzkou spolupráci mezi příslušnými Keltskými komunitami“.

Keltský Kongres se na rozdíl od Keltské ligy nezabývá politickými záležitostmi. Stejně jako Keltská liga, i Keltský kongres se snaží „uspořádat každý rok mezinárodní kongres v jedné z keltských zemí, pokud možno dle pevně stanovené rotace“. Keltská liga se od Keltského kongresu oddělila v přátelství, aby mohla sledovat politické cíle; mnoho lidí je členy obou organizací.

Mezinárodní kongres v roce 2014 bude uspořádán v Cardiffu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Dvě setkání Mezi-Keltského Kongresu (Inter-Celtic Congress) se uskutečnila 1838 a 1867 a od 1904 měla Keltská Asociace (Celtic Association) kornskou větev. V roce 1917 vznikl Keltský Kongres ze spojení Keltské asociace (Celtic Association) a Pan-Keltského Kongresu (Pan-Celtic Congress), první setkání se uskutečnilo 1917 v rámci Velšského festivalu (Eisteddfod) v Birkenheadu. Kornská větev byla opět reprezentována od 20. let 20. století. Setkání byla před druhou světovou válkou nepravidelná, i když se v 20. letech 20. století angažovala Národní strana Skotska (National Party of Scotland, předchůdce soudobé Skotské Národní Strany - Scottish National Party) a v 30. letech 20. století tehdejší Taoiseach Irska, Éamon de Valera, převzal patronát nad organizací.

Po jedenáctileté přestávce byl uspořádán Kongres v srpnu 1949 ve velšském Bangoru, kde se zúčastnili delegáti jako Sir Ifor Williams a Conor Maguire, předseda Nejvyššího soudu Irska.[1] Od té doby se konala setkání skoro každý rok.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Manchester Guardian: CELTIC CONGRESS AT BANGOR: First for Eleven Years; 9 August 1949

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]