Mezinárodní elektrotechnický slovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
International Electrotechnical Vocabulary
ZkratkaIEV
Vznik1938
Úřední jazykangličtina, francouzština
Oficiální webwww.electropedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní elektrotechnický slovník, International Electrotechnical Vocabulary (IEV), slouží k podpoře celosvětového sjednocení terminologie v oblasti elektrotechniky, elektroniky a telekomunikací. Je vyvinut technickou komisí IEC 1 (Terminologie) a publikován jako soubor norem IEC 60050 a online jako Electropedia. Databáze Electropedia obsahuje (r. 2021) anglické a francouzské definice pro více než 22 000 pojmů a poskytuje termíny až v 18 dalších jazycích.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Hesla IEV jsou rozdělena do 9 tříd, které seskupují slovní zásobu do několika tematických oblastí. Názvy tříd jsou následující:[1]

 • Třída 1: Obecné pojmy
 • Třída 2: Materiály
 • Třída 3: Měření, automatické řízení
 • Třída 4: Elektrická zařízení
 • Třída 5: Elektronická zařízení
 • Třída 6: Výroba, přenos a rozvod elektrické energie
 • Třída 7: Informační a komunikační technologie
 • Třída 8: Zvláštní použití
 • Třída 9: Normalizace a související činnosti

Třídy jsou dále rozděleny na jednotlivé předměty speciálních oborů, nazývané části IEV a označené třímístným číslem (PPP). Části jsou rozděleny do oddílů, které mají dvoumístné číslo (SS). V každém oddílu jsou uvedeny tematicky řazené položky IEV, které mají obecně také dvoumístné číslo (EE). Výsledkem je, že identifikátor IEV pro každý terminologický pojem odpovídá vzoru PPP-SS-EE.

Vývoj od IEV k Elektropedii[editovat | editovat zdroj]

Historie IEV[editovat | editovat zdroj]

Na prvním zasedání Rady Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) v říjnu 1908 pan A. J. Balfour (později Lord Balfour) poukázal na velkou hodnotu práce, kterou se IEC chystá vynaložit na sjednocení elektrotechnické terminologie. První poradní výbor, AC – tyto AC byly předchůdci dnešních technických výborů – byl založen v r. 1910 pod vedením belgického předsedy a měl za úkol harmonizovat elektrotechnickou nomenklaturu.[2] Do roku 1914 vydala IEC první seznam termínů a definic pokrývajících elektrická zařízení a přístroje, seznam mezinárodních písmenných značek pro veličiny a značky pro názvy jednotek, seznam definic v souvislosti s hydraulickými turbínami a řadu definic a doporučení týkající se točivých strojů a transformátorů. Byly vytvořeny čtyři technické výbory zabývající se nomenklaturou, značkami, hodnocením elektrických strojů a hnacími stroji.[3]

První vydání IEV[editovat | editovat zdroj]

V r. 1927 byl dohodnut systém třídění do skupin a oddílů, systém číslování termínů a definic, přibližný rozsah IEV a dalších důležitých položkách. První vydání IEV bylo publikováno v r. 1938 s 2 000 termíny a definicemi v angličtině a francouzštině a termíny v němčině, italštině, španělštině a esperantu.[4] Byl to výsledek trpělivé práce po dobu 28 let.[3]

IEV roste a pokračuje jako online: Elektropedie (Electropedia)[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli cíl IEV zůstává nezměněn - poskytnout přesné, stručné a správné definice mezinárodně přijímaných pojmů v oblasti elektrotechniky, elektroniky a telekomunikací – rozšířil se od roku 1938 rozsah IEV v souladu s rozvojem elektrotechnického průmyslu. Technických komisí IEC je nyní více než 90, s téměř stejným počtem subkomisí[5] a v IEV je více než 22 000 záznamů, které pokrývají více než 80 tematických oblastí.[6] Termíny a definice jsou k dispozici v angličtině a francouzštině a ekvivalentní termíny[7] ] jsou k dispozici v arabštině, čínštině, češtině, finštině, němčině, italštině, japonštině, norštině (Bokmål a Nynorsk), polštině, portugalštině, ruštině, srbštině, slovinštině, španělštině a švédštině (pokrytí se liší podle oborů). IEV byl původně vyvinut a publikován jako soubor mezinárodních norem, původně pod referenčním číslem IEC 50 a později přečíslován na IEC 60050, přičemž každá část normy pokrývala daný předmět, jako je teorie obvodů, práce pod napětím a elektrobiologie. Online verze IEV byla pod jménem Electropedia[8] spuštěna 2. dubna 2007.

Elektropedie se stává databázovou normou[editovat | editovat zdroj]

Jakožto soubor položek spravovaných v databázi je IEV ideální mezinárodní normou, kterou lze spravovat podle databázového postupu IEC.[9] Pomocí databáze přístupné na webu a elektronické komunikace vyhodnocuje a validuje žádosti o změnu databáze tým validátorů složený z odborníků jmenovaných svými národními výbory a jednajících jako delegáti jejich jménem. Změna může zahrnovat přidání nebo odstranění, revizi (redakční nebo technickou revizi) nebo jednoduchou opravu a může se vztahovat na jednu nebo více položek v databázi. Databázová procedura zahrnuje shromažďování připomínek a fáze validace tradičního procesu vývoje norem a umožňuje jak zrychlený, tak i tradiční postup.

Další vývoj[editovat | editovat zdroj]

Technická komise IEC 1, Terminologie,[10] v současné době zvažuje, zda má komunita IEC zájem o rozvoj slovní zásoby směrem k elektrotechnologické ontologii zahrnující elektrické, elektronické a příbuzné obory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International Electrotechnical Vocabulary na anglické Wikipedii.

 1. ISO/IEC Directives – Supplement, Procedures specific to IEC [online]. IEC, 2021-05-20 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. RAEBURN, Anthony. The first 50 years [online]. IEC [cit. 2021-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b First technical committees [online]. IEC [cit. 2021-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Sample page in the review "Esperanto" Oct. 1935, p. 135.
 5. IEC TC/SCs - List of IEC Technical Committees and Subcommittees [online]. Iec.ch [cit. 2015-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. KERNAN, Aedan. Electropedia: A Shared Understanding [online]. Leonardo ENERGY [cit. 2015-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-19. (anglicky) 
 7. The Electropedia, by the International Electrotechnical Commission | The Jensen Localization Blog [online]. Blog.jensen-localization.com, 2012-08-16 [cit. 2015-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. IEC 60050 - International Electrotechnical Vocabulary - Welcome [online]. Electropedia.org [cit. 2015-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-04-27. (anglicky) 
 9. ISO/IEC Directives: Procedures specific to IEC, Edition 9.0, IEC: Geneva, Switzerland, 2015-06, Supplement Figure SL.1 – Overview of the procedures, p. 58 [online]. [cit. 2015-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-09-05. (anglicky) 
 10. IEC - TC 1 Dashboard > Scope [online]. Iec.ch, 2015-01-12 [cit. 2015-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Electropedia - Volně přístupný online vícejazyčný slovník 20 000 elektrických a elektronických termínů
 • Nástěnka IEC TC 1 – Komise odpovědné za koordinaci IEV