Mezinárodní den proti jaderným zkouškám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní den proti jaderným zkouškám
Oficiální názevMezinárodní den proti jaderným zkouškám
Jiný názevIDANT
Slavenýkaždoročně
Druhpřipomínkový den OSN
Začátek2009
Datum29. srpna

Mezinárodní den proti jaderným zkouškám je připomínkovým dnem OSN a připadá na 29. srpna.[1] Byl ustanoven 2. prosince 2009 na 64. zasedání Valného shromáždění OSN rezolucí 64/35, která byla jednomyslně přijata. Rezoluce volá zejména po zvyšování povědomí „o vlivu zkušebních explozí jaderných zbraní nebo jakýchkoli jiných jaderných explozí a žádá jejich ukončení, aby se svět podařilo jaderných zbraní zbavit“.[1] Rezoluce byla iniciována Kazachstánem spolu s několika sponzory na památku uzavření Semipalatinského jaderného polygonu dne 29. srpna 1991.[1]

Po ustavení Mezinárodního dne proti jaderným zkouškám se všechny státy – smluvní strany Smlouvy o nešíření jaderných zbraní – v květnu 2010 zavázaly „dosáhnout mír a bezpečí tím, že svět bude bez jaderných zbraní“.[1]

Konference[editovat | editovat zdroj]

Dne 15. září 2014 uspořádalo velvyslanectví Kazachstánu ve Spojených státech konferenci zvanou „Zkoušky jaderných zbraní: Historie, pokrok, výzvy (angl. Nuclear Weapons Testing: History, Progress, Challenges)“. Byla uspořádána ve spolupráci s organizacemi Arms Control Association, Green Cross International, velvyslanectvím Kanady a organizací The ATOM Project k výročí vyhlášení Mezinárodního dne proti jaderným zkouškám a konala se v sídle organizace U.S. Institute of Peace ve Washingtonu, D.C.[2] Konference byla zaměřena na problematiku testování jaderných zbraní a na další postup v souvislosti se Smlouvou o úplném zákazu jaderných zkoušek.[2] Hlavními přednášejícími byli ministr energetiky USA Ernest J. Moniz, náměstkyně ministra zahraničí USA pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost Rose E. Gottemoellerová, náměstek ministra energetiky USA a správce NNSA Frank J. Klotz a výkonná tajemnice CTBTO Lassina Zerbo.[3] Účastníci konference zdůraznili svůj závazek k nešíření jaderných zbraní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International Day against Nuclear Tests na anglické Wikipedii.

  1. a b c d International Day against Nuclear Tests [online]. United Nations [cit. 2012-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Energy Secretary Moniz's Remarks at the U.S. Institute of Peace Conference -- As Prepared for Delivery [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Special Sept. 15 Event: Nuclear Weapons Testing: History, Progress, Challenges [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]