Metodija Andonov-Čento

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metodija Andonov-Čento
Cento Monument in Skopje.JPG
Narození 17. srpna 1902
Prilep
Úmrtí 24. července 1957 (ve věku 54 let)
Prilep
Příčina úmrtí rakovina
Funkce Seznam prezidentů Severní Makedonie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metodija Andonov-Čento, makedonsky Методија Андонов Ченто (17. srpen 1902, Prilep24. červenec 1957, Prilep) byl makedonský komunistický politik, jugoslávský titovský partyzán, první předseda Antifašistického shromáždění pro národní osvobození Makedonie a první premiér Socialistické republiky Makedonie, součásti socialistické Jugoslávie.

Roku 1939 byl uvězněn za pořádání demonstrací k výročí Ilindenského povstání. Roku 1940 byl podruhé uvězněn za návrh, aby se makedonština stala úředním jazykem, byl dokonce odsouzen k trestu smrti, který však nebyl vykonán, ač byl dokonce již předveden před popravčí četu (tehdejší vláda Království Srbů, Chorvatů a Slovinců striktně prosazovala jako jediný úřední jazyk srbochorvatštinu). Po bulharské okupaci Makedonie dostal pozvání do probulharské vlády, ale odmítl a zapojil se do komunistického odboje.

Jeho programem byla buď samostatná socialistická Makedonie, nebo zapojení Makedonie do Jugoslávie ovládnuté titovskými partyzány. Přesto se již za války jeho představy střetly s představami Lazara Koliševského, ústřední postavy Komunistické strany Makedonie, a Titova vyslance u makedonských partyzánů Svetozara Vukmanoviće-Tempa. Žádal mnohem větší míru nezávislosti pro Makedonii než oni. Tyto spory se mu po válce staly osudnými. Roku 1946 byl zatčen a odsouzen ke 12 letům vězení za přípravu vzniku zcela nezávislého makedonského státu. Zemřel doma roku 1957, na následky nemoci z mučení ve vězení.

Roku 1991 byl rehabilitován Nejvyšším soudem Makedonie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metodija Andonov-Čento na anglické Wikipedii.