Metal Gear

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Metal Gear
Základní informace
Žánrystealthovka
cyberpunk video game
VývojářiKojima Productions
Konami
Silicon Knights
PlatinumGames
VydavatelKonami
PlatformyGame Boy Color
Microsoft Windows
Nintendo 3DS
Nintendo Entertainment System
Nintendo GameCube
PlayStation
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Xbox 360
Xbox One
MSX
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metal Gear je série stealth her vytvořených Hideem Kodžimou, vyvinutých a vydávaných firmou Konami. Hráč má většinou kontrolu nad vojákem Solidem Snakem, který bojuje proti super zbrani Metal Gear. Série je známá stealth hraním, dlouhými cut-scénami a spletitým příběhem. Po celém světě se prodalo 26 miliónů kusů her z této série.

Hry ze série Metal Gear[editovat | editovat zdroj]

Metal Gear[editovat | editovat zdroj]

Metal Gear byl vyvinut a vydán v roce 1987 společností Konami pro konzoli MSX2. Hra je považována za předchůdce žánru stealth her.

MSX2 verze byla původně vydaná pouze v Japonsku a Nizozemsku. Hra se odlišovala od ostatních her v té době také tím, že měla příběh a hra po hráči nechtěla, aby vystřílel celou základnu, ale opatrně se do ní proplížil.

Příběh se točí okolo vojáka Solida Snake, který plní svou první speciální sólovou misi ve vojenském státu Outer Heaven. Podle příběhu byl natočen i film Metal Gear: Outer Heaven.

Metal Gear 2: Solid Snake[editovat | editovat zdroj]

Metal Gear 2: Solid Snake byl vydán 19. července 1990. Hra byla původně vydaná pro MSX2 pouze v Japonsku. Nikdy nebyla předělaná na jinou platformu až do roku 2004, kdy byla vydaná pro mobilní telefony.

Největší změnou bylo chování nepřátel. Nyní měli pouze 45° výhled a mohli se přesouvat mezi obrazovkami. Také byl doplněn radar. Ten ukazoval polohu nepřátel. Hlavní hrdina se mohl plížit a zabránit tak nechtěnému hluku. Nepřátelé také slyšeli hluky hráče.

Ve hře musí Solid Snake proniknout do Zanzibarlandu (fiktivní země), kde musí zachránit uneseného vědce a zničit opraveného Metal Gear D.

Novodobá série Metal Gear[editovat | editovat zdroj]

Metal Gear Solid[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Metal Gear Solid.

S příchodem PlayStationu se vývojářům otevřelo nové pole působnosti. Už se nemuseli omezovat na dvourozměrnou grafiku, ale mohli ukázat svůj talent v 3D grafice a 3D ukázkách. Toho využil Hideo Kodžima a vytvořil v roce 1998 hru s mnoha cut-scénami a složitým příběhem. Na hře se také uplatnilo to, že Hideo Kodžima chtěl být v mládí režisérem. Jeho střih a kamera působí přirozeně a zároveň dynamicky. Hra je vybavená hlasem na Kodeku (něco jako zmenšené rádio).

Metal Gear Solid byl dobře přijatý, na stránkách Metacritic dostal v průměru 94 %, a jeho prodejnost činila okolo 6 milionů kusů. Dne 24. září 2000 vychází na PC předělávka hry pod názvem Metal Gear Solid: Integral. Integral nabídl o trochu horší grafiku, ale jinak byl dokonalou předělávkou. V roce 2004 vychází port na GameCube pod názvem Metal Gear Solid: The Twin Snakes. Nabídl novou grafiku, znovu nahrané hlasy a jinou režii cut-scén.

V roce 2005, na jihozápadě Aljašky poblíž Beringova moře, obsazuje skupina dezertérů ze speciální jednotky FOXHOUND tajnou základnu na rozmontovávání jaderných hlavic a požaduje jednu miliardu dolarů a pozůstatky Big Bosse. Solid Snake má za úkol zachránit dvě osoby a zjistit, jestli jsou teroristé schopni vystřelit nukleární zbraň.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty[editovat | editovat zdroj]

MGS2 byl vydán v roce 2001 pro PlayStation 2. Po jeho vydání následovala rozšířená edice Metal Gear Solid 2: Substance pro PlayStation 2, Xbox a Windows. Po celém světě bylo prodáno přes 7 milionů kopií a průměrné hodnocení na Metacritic bylo 96. Zatímco gameplay byl všeobecně uznávaný, recenzenti se rozdělili na dvě skupiny. Jedni říkají, že příběh je moc složitý a spletitý, zato druzí říkají, že se to k sérii hodí.

Ve hře je důležité, že Solid Snakea hráč ovládá pouze první kapitolu. Druhou kapitolu hraje za Raidena. Příběh pojednává o objevení nového typu Metal Gearu (Metal Gear RAY).

Metal Gear Solid 3: Snake Eater[editovat | editovat zdroj]

MGS3 byl vydán poprvé pro PlayStation 2 17. listopadu 2004 v USA. Her bylo prodáno 3,7 miliónů kusů. Byla dobře přijata jak recenzenty, tak hráči a obdržela průměrné hodnocení na Metacritic 91 %. Na hru pak navazuje MGS: Portable Ops.

Hra je časově umístěna před celou sérií Metal Gear. Ve hře se odehrává operace Virtuos Mission a hráč ovládá postavu Naked Snake (Big Boss). Děj je umístěn do 60. let kdesi v Sovětském svazu.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots[editovat | editovat zdroj]

MGS4 byla vydaná 12. června 2008, tedy deset let po Metal Gear Solid a dvacet let po Metal Gear. Hra byla hodnocena jako technicky dokonalá a díky tomu získala několik ocenění her roku včetně toho od Gamespotu. Hry se prodalo více než 4,75 milionu od dubna 2008. Byla to jedna z Launchových her na PlayStation 3.

Velká změna oproti předchozím dílům je ta, že Solid Snake má tzv. Psyche Meter. Ovlivňuje jeho psychiku a bojové nasazení. Padá, když je pronásledován, a vzrůstá, když třeba kouří nebo si čte časopisy. Snake také získal tzv. Sneaking Suit, se kterým dokáže dokonale splynout s okolím. Nově může použít Solid Eye. Tato vymoženost mu pomáhá rozeznat nepřítele atd.

Old Snake je vyslán na misi, na které má zabít postavu Liquid Ocelota. V moderní době má každý voják v sobě nanostroje, které upravují jeho chování v boji. Liquid Ocelot se je snaží ovládnout.

Metal Gear Solid: Portable Ops[editovat | editovat zdroj]

MPO vyšlo v roce 2006 pouze pro PlayStation Portable. Je to třetí díl Metal Gearu pro PlayStation Portable. Hru režíroval Masahiro Yamamoto a tvůrce série Hideo Kodžima působil pouze jako producent.

Příběh pokračuje po hře MGS3: Snake Eater v Jižní Americe.

Metal Gear Acid[editovat | editovat zdroj]

MGA vyšlo v roce 2004 v Japonsku pouze pro PlayStation Portable. Hra je na rozdíl od ostatních titulů ze série tahová strategie.

Metal Gear Solid: Peace Walker[editovat | editovat zdroj]

Hra je pro PlayStation Portable a vyšla 28. května 2010 v Japonsku a 8. června 2010 v USA.

Příběh se odehrává v roce 1974 na Kostarice a hráč pouze ovládá Big Bosse.

Metal Gear Rising: Revengeance[editovat | editovat zdroj]

Hra byla oznámena na E3 2009 pro PlayStation 3, Xbox 360 a PC (Microsoft Windows). Největší změna je ta, že klasický podtitul Tactical Espionage Action (který byl napsán pod logem ve všech dílech) nahradil Lightning Bolt Action. Kromě toho bude hlavní protagonista opět Raiden.

Chronologie série[editovat | editovat zdroj]

Název hry Rok ve hře Hrdina Rok vydání
Metal Gear Solid 3: Snake Eater 1964 Naked Snake (Big Boss) 2004
Metal Gear Solid: Portable Ops 1970 2006
Metal Gear Solid: Peace Walker 1974 2010
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes 1975 2014
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain 1984 2015
Metal Gear 1995 Solid Snake 1987
Metal Gear 2: Solid Snake 1999 1990
Metal Gear Solid (také The Twin Snakes) 2005 1998 (TTS 2004)
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty Tanker Chapter 2007 2001
Plant Chapter 2009 Raiden 2001
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots 2014 Solid Snake (Old Snake) 2008
Metal Gear Rising 2018 Raiden 2013

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metal Gear na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]