Messénie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Messénská krajina z hory Itome

Messénie (řec. Μεσσηνία, Messinía) je jedna ze šesti regionálních jednotek kraje Peloponés v jihozápadním Řecku. Do územní reformy v roce 2010 byla prefekturou a zhruba odpovídá historické krajině, o níž se poprvé zmiňuje Homérova Ilias. Na ploše 2 991 km2 žije téměř 160 tisíc obyvatel a hlavním i největším městem je Kalamata.

Geografie

Jádro Messénie tvoří povodí řeky Pamissos, která na jihu ústí do Messénského zálivu. Údolí této řeky je velmi úrodná krajina, kde se pěstují citrony, pomeranče, mandle, fíky a olivy. Na severu ji ohraničuje pohoří Nomian (1570 m), na západě pohoří Kyparissia a na východě pohoří Taygetos, které je rozvodím k povodí řeky Eurótás v sousední Spartě. Při jihozápadním pobřeží leží ostrovy Oinussai. Messénie má sice velmi dlouhé pobřeží, není na něm ale žádný přirozený přístav (snad s výjimkou Pylu), takže v řecké historii nehrála velkou roli. Je to bohatá a úrodná zemědělská krajina s dostatkem vláhy, což je na Peloponésu výjimečné.

Administrativní dělení

Obce (dimi) v Messénii od roku 2010

Až do roku 1997 se Messénie dělila na čtyři provincie s hlavními městy Kalamata, Messini, Pylos a Kyparissia. Předchozích 280 obcí bylo tehdy sdruženo do 31 a roku 2010 do šesti velkých samosprávných "obcí" (řecky dimi), které se velikostí blíží někdejším provinciím:

  1. Kalamata
  2. Dytiki Mani
  3. Messini
  4. Ichalia
  5. Pylos-Nestoras
  6. Trifylia

Odkazy

Související články

Externí odkazy