Mesa de la Unidad Democrática

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mesa de la Unidad Democrática
Datum založení 23. ledna 2008
Oficiální web Oficiální web
Jesús 'Chúo' Torrealba (2014), představitel MUD

Kulatý stůl demokratické jednoty, španělsky Mesa de la Unidad Democrática (MUD), je koalice venezuelských politických stran, které stojí v opozici vůči politice Huga Cháveze a jeho nástupce Nicoláse Madura. Ideologicky se jedná o různorodý subjekt: zahrnuje sociálně demokratické, komunistické, křesťanskodemokratické a liberální strany a hnutí.

V prosinci 2015 tato koalice získala dvoutřetinovou ústavní většinu křesel ve venezuelském parlamentu[1] (spolu se třemi poslanci za indiánské menšiny).

Mezi hlavní představitele patří například bývalí neúspěšní prezidentští kandidáti Henrique Capriles a Julius Borges, ale také Leopoldo López odsouzený vládnoucím režimem k mnoholetému vězení. Generálním tajemníkem tohoto uskupení je Jesús Torrealba, bývalý komunista.

Cílem této koalice je vyvolat v roce 2016 referendum o předčasném ukončení prezidentského mandátu současného Nicoláse Madura, vyhlášení rozsáhlé amnestie na propuštění politických vězňů (mezi nimi i Leopoldo Lópeze), změny ústavy, odvolání soudců nejvyššího soudu a další.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Venezuelské volby vyhrála opozice. V parlamentu bude mít ústavní většinu. Český rozhlas [online]. 2015-12-07 [cit. 2015-12-07]. Dostupné online. 
  2. http://zpravy.idnes.cz/venezuela-volby-capriles-maduro-dog-/zahranicni.aspx?c=A151208_134019_zahranicni_aha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]