Menhart (pražský biskup)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Meinhard
Znak pražské diecéze
Znak pražské diecéze
Narození 11. století
Bamberk
Úmrtí 2. července 1134
Morava
Funkce katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menhart (též německy Meinhard, † 2. července 1134) byl pražský biskup.

Život[editovat | editovat zdroj]

Meinhard pocházel z Bamberku a byl přítelem biskupa Oty Bamberského, později svatořečeného. Byl zpovědníkem knížete Vladislava I., kanovníkem pražské metropolitní kapituly a proboštem ve Staré Boleslavi.

Po smrti pražského biskupa Heřmana byl Menhart roku 1122 zvolen jeho nástupcem. V témže roce byl uzavřen Wormský konkordát, který ukončil boj o investituruNěmecké říši, což mělo vliv také na České knížectví, kde byla zavedena nová pravidla pro volbu biskupa. Ke zvolení biskupa byl oprávněn pouze vysoký klérus, tzn. členové metropolitní kapituly a probošti kolegiátních klášterů.

V roce 1122 se Menhart připojil ke křížové výpravě proti nevěřícím do Jeruzaléma. Po jeho návratu již nebyl kníže Vladislav I. naživu a na českém knížecím stolci již byl jeho bratr Soběslav I., coby jeho nástupce. Ten obvinil Menhart ze spiknutí, po němž se Menhartovi podařilo prokázat svou nevinu, Soběslav se s ním usmířil.

Během Menhartova úřadování bylo založeno pět nových kanonií pro metropolitní kapitulu. V roce 1134 byl ve službách knížete v Uhrách. Zemřel při zpáteční cestě na Moravě 2. července 1134.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Anton Frind: Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, Praha 1873, str. 33–34

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meinhard (Prag) na německé Wikipedii.

Předchůdce:
Heřman
Znak z doby nástupu biskup pražský
11221134
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan I.