Menai Suspension Bridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menai Suspension Bridge
Visutý most Menai
Visutý most Menai
Základní údaje
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
PřesÚžina Menai
ArchitektThomas Telford
Otevřen30. ledna 1826
Souřadnice
Parametry
Délka417 m
Výška30 m
Max. rozpětí176 m
Mapa
Další data
Kód památky4049 a 18572
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Srpen 2005: visutý most Menai získává nový nátěr

Řetězový most Menai, anglicky Menai Suspension Bridge spojuje ostrov Anglesey u severozápadního pobřeží Walesuostrovem Velká Británie.

Až do dokončení mostu v roce 1826 byl jediným spojením rozsáhlého a historicky i ekonomicky významného ostrova se zbytkem Walesu trajekt. Zejména po vytvoření Unie Velké Británie a Irska (Act of Union 1800) se ukázala potřeba zrychlení a rozšíření dopravního spojení s Irskem. Hlavní lodní linky vedly z přístavu Holyhead na ostrově Anglesey do Dublinu.

Úkolem vyřešit dopravu na trase LondýnHolyhead byl pověřen Thomas Telford. Jako klíčovou stavbou celého projektu navrhl řetězový most přes úžinu Menai z města Bangor na pevnině k vesničce Porthaethwy, nyní známou jako Menai Bridge na Anglesey. Zadání projektu požadovalo, aby umožňoval proplutí lodí o výšce 30 m při vrcholném přílivu.

Stavba mostu začal v roce 1819 výstavbou pilířů na obou stranách průlivu. Následovalo zavěšení šestnácti řetězů. Každý z nich má 935 ok a délku 176 m. Proti korozi byly řetězy namáčeny do lněného oleje. Most byl slavnostně otevřen 30. ledna 1826 a podařilo se tak v tehdejších dopravních podmínkách zrychlit cestu z Londýna do Holyheadu ze 36 na 27 hodin.

V roce 1839 byl poškozen silnou vichřicí. Původní dřevěná vozovka byla roku 1893 nahrazena ocelovými deskami. Postupem času se původně plánovaná nosnost 4,5 tuny ukázala být nedostatečná. V roce 1850 byl dokončen v těsné blízkosti (1,5 km západněji) most Britannia a roku 1938 byly původní železné řetězy za plného provozu nahrazeny ocelovými.

Dnes je na mostě jednosměrný provoz, a to tak, že dopoledne je otevřen pro provoz od severu k jihu a odpoledne naopak.

29. února 2005 byl most navržen k zařazení do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]