Melun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak města

Šablona:Infobox Francie obec

Melun je městečko ve střední části Francie, v departementu Seine-et-Marne a v regionu Île-de-France. Je sídlem prefektury.

Poloha

Melun leží asi 50 km jihovýchodně od Paříže na břehu řeky Seiny, mezi Brie a Gâtinais. Má tři části: l'île Saint-Étienne v řece, část na jižním břehu řeky a na Varennské rovině, která se postupně zvedá k lesu Fontainebleau a část na severním břehu, která se postupně zvedá k plošině Brie.

Dějiny

Dějiny města začínají již v roce 52 př. n. l. (Melodunum). Jeho středověké dějiny začínají v 6. století. Král Chlodvík povýšil město na vévodství a opevnil hradbami. Bohatství města lákalo Vikingy, kteří ho dvakrát vyplenili (852 a 886).

V Melunu často sídlili první Kapetovci. V roce 1420 město obléhali Angličané a Burgunďané. Z tohoto období pochází místní heslo: Fides muris usque ad mures (Věrni hradbám až do snědení krys).

V roce 1790 vznikl departement Seine-et-Marne z částí Île-de-France, Brie, Champagne a Gâtinais. Melun se stal sídlem prefektury.

Hospodářství

Ve městě a okolí je rozvinutý průmysl dopravních strojů, letecký a farmaceutický průmysl a pivovarnictví. Město se proslavilo výrobou sýru Brie.

Na ostrově na řece se nachází věznice pro těžké zločince.

Památky

  • Notre-Dame de Melun: kostel založený v 11. století
  • Opatství Saint-Sauveur: založeno v 11. století
  • Botanická zahrada: založena r. 1795
  • Městské muzeum
  • Radnice (1847 - 1848)

Významné osobnosti

Partnerská města

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Melun ve Wikimedia Commons