Melnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek je o městě v Bulharsku. O městě v Čechách pojednává článek Mělník.
Melnik
Мелник
Bulgaria Melnik-04.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 437 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
Stát Bulharsko Bulharsko
oblast Blagoevgradská oblast
Melnik na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 385 (2008)
Správa
Status město
Telefonní předvolba +359 7437
PSČ 2820
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Melnik (bulharsky Мелник, řecky Μελένικο, Meleniko) je nejmenší bulharské město. Město leží 21 km jihovýchodně od města Sandanski, v Blagoevgradské oblasti poblíž hranic s Řeckem. Je mimořádnou architektonickou rezervací s 96 domy prohlášenými za kulturní památku, ukrytou v skalnatých pískovcových svazích pohoří Pirin. Jeho historie sahá do prvního století před naším letopočtem. Svůj název nese od 6 století. V době První bulharské říše střežil hrad křižovatku obchodní cesty ze Soluně do Serdiky - dnešní Sofie [1]. Ještě zhruba před 100 lety byl Melnik domovem asi 20 tisíc lidí. Dnes je se svými 385 obyvateli nejmenším městem v Bulharsku. Status města si dodnes drží z historických důvodů.

Památky a vinařství[editovat | editovat zdroj]

Díky své jedinečné architektuře a nedalekému Roženskému klášteru, vzdálenému pouhých 6 km jihozápadním směrem od města, je Melnik oblíbeným cílem bulharských i zahraničních turistů. Je též spojován s působivými přirozenými pískovými pyramidami, jež připomínají obří houby, pradávné věže a obelisky a nacházejí se na území o velikosti 17 km2 mezi Melnikem, Kurlanovem a Roženem.
Melnik je též proslulý svou vinohradnickou tradicí sahající až do roku 1346. Z hroznů zdejší révy Melnik se připravují robustní, temně zbarvená červená vína.

K pamětihodnostem města patří Byzantský dům, jedna z nejstarších civilních staveb na Balkáně postavená pravděpodobně ve 12. či 13. století jako bulharská pevnost. Kordopulovský dům pojmenovaný po obchodníkovi Manolu Kordopulovi, jemuž kdysi patřil. V domě je jeden z největších vinných sklepů v Melniku. Dále Pašovský dům z roku 1815, v němž je umístěno zdejší historické muzeum, a takzvaný Pašův dům postavený Ibrahimem bejem, jedním z nejbohatších bejů na Balkáně v době Osmanské říše. Za návštěvu stojí i zdejší staré kostely, například kostel sv. Mikuláše postavený v 13. století, kostel svatých Petra a Pavla (1840), kostel sv. Mikuláše Divotvorce (1756) a kostel sv. Antonína.


Panorama Melniku
Panorama Melniku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRAUS, Vilém, et al. Http://www.ceskatelevize.cz : ivysílání [online]. Jaroslav Hykl.Česká televize, Kabel Plus Sport a.s., 7. 10. 2005 [cit. 2011-08-03]. Putování za vínem IV: Trácká nížina, údolí řeky Strumy. Dostupné z WWW: <http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1138856531-putovani-za-vinem/203562263500021-bulharsko-i/>.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]