Melanžové příze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Melanžová příze (frz. melange = směs) je jednoduchá nebo skaná příze s barevným efektem, který vzniká smíšením vláken různé barvy nebo různého původu. Příze způsobuje ve zboží rozptýlenou (difuzní) vícebarevnost.

Ke speciálním druhům melanží patří například marengo, jaspé [1], viguré [2], muliné.[3] nebo i přírodní melanž, která se sestavuje z různých barevných odstínů velbloudí srsti, alpaky a ovčí vlny.

Příprava ke směsování[editovat | editovat zdroj]

Melanžování je část textilní koloristiky, což je vizuálně/ kolorimetrické hodnocení a určování barevných odstínů v textiliích. Přes mnohé pokusy nebyla v koloristice dosud nalezena žádná zcela objektivní metoda pro sestavení vlákenné směsi pro určitý barevný odstín. Tento problém je u melanží navíc komplikovaný tím, že na melanže se v poměru k jednobarevným textiliím spotřebuje pro stejný barevný odstín až o 2/3 více barviva. Určování správných podílu jednotlivých barev přádní partie je proto značně závislé na kvalifikaci a zkušenostech zodpovědného technika.[4].

K běžným metodám přípravy patří:

Před sestavením přádní partie se zhotoví na laboratorním mykacím stroji vzorky s rozdílnými podíly barevných komponentů, vzorky se zplstí ručně nebo na filcovacím přístroji a porovnají vizuálně (a případně kolorimetricky) s požadovaným odstínem hotové textilie.

Způsoby melanžování[editovat | editovat zdroj]

Podle způsobu vytváření směsi se dají rozeznávat výrobky vzniklé

 • spředením z různobarevných nebo potištěných česanců (viguré). Směsování se provádí družením dlouhovlákenných česanců na posukovacím stroji s hřebenovým průtahovým ústrojím nebo na speciálních melanžérech (sdružovací a protahovací stroje pro směsování až 40 česanců)
 • ze směsí vlákenných vloček vytvořených před mykáním většinou na soupravě podávacích strojů.

Pro každou komponentu se používá jeden podávací stroj. Vlákna se zde rozvolní a přicházejí do zásobníku, ten se otevře po naplnění patřičným množstvím (podílem na směsi), vlákna padají na dopravní pás, který je vede k mísicí komoře a dále k mykacímu stroji. Tímto způsobem se melanžují mykané, vigoňové nebo poločesané příze.

 • družením různobarevných přástů na dopřádacím stroji (jaspé)
 • skaním nití s různou barvou nebo z materiálů s rozdílnou afinitou k barvivům (muliné)
 • ručním směsováním vlákenných roun [5] s pomocí jednoduchých nástrojů. Tak se dají vytvořit jedinečné barevné odstíny, tyto melanže ovšem nejsou reprodukovatelné.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Nötzold: Handbuch der Streichgarn- und Vigognespinnerei, Fachbuchverlag Leipzig 1970
 • Souček a kol.: Technologie přádelnictví, SNTL Praha 1986
 • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Tričko z bavlněné jaspé příze: http://www.uncrate.com/men/images/2009/05/jaspe-jersey-v-neck-tee.jpg
 2. Kostým z viguré: http://files.edelight.de/img/posts/228x228_kostuem-von-poweruschi.jpg
 3. Bavlněná mulinka na háčkování: http://www.renaissancedyeing.com/assets/images/store/store_textile-packs_mouline-large.jpg
 4. Přednáška „Světlo a barevnost“: http://skripta.ft.tul.cz/akreditace/data/2008-07-17/13-00-36.pdf
 5. Ruční směsování vlákenných roun: http://www.predeni.cz/stranky/michani_barev_materialu.htm