Mei

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mei
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Představa o vzhledu dinosaura druhu Mei long
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda (Theropoda)
Čeleď: troodontovití (Troodontidae)
Rod: Mei
Binomické jméno
Mei long
Xu & Norell, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mei long („tvrdě spící drak“) byl velmi malý troodontidní masožravý dinosaurus, žijící v období spodní křídy na území provincie Liao-ning v severovýchodní Číně (souvrství Yixian). Jeho jméno je odvozeno ze skutečnosti, že tento teropod byl objeven v pozici spánku (stočený do klubka, jako kdyby si chránil tělesné teplo). Jeho poloha s hlavou zasunutou jakoby pod křídlem navíc svědčí o blízké příbuznosti těchto dinosaurů s ptáky. Jde tedy o další zajímavý důkaz svědčící pro teplokrevnost dinosaurů a zmiňovanou příbuznost mezi teropodními dinosaury a ptáky. Velmi pravděpodobně byl i tento dinosaurus za života opeřený (viz opeření dinosauři). Stejně jako mnozí jiní živočichové v této oblasti byl nejspíš i Mei zasypán sopečným prachem.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Mei byl velmi malý dinosaurus, dosahující délky kolem 53 cm (nedospělý exemplář) a hmotnosti necelého 1 kilogramu. Patří tak k vůbec nejmenším dnes známým neptačím dinosaurům.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Mei je v současnosti také držitelem nejkratšího rodového jména mezi všemi neptačími dinosaury, a to spolu s rodem Kol (dříve to byly rody Minmi a později také Khaan). Mei se objevil také v jednom díle populárního fiktivního dokumentu Prehistorický park.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Xing Xu & Mark A. Norell. A new troodontid dinosaur from China with avian-like sleeping posture. Nature. 2004. 431 (7010) 838–841. Dostupné online [cit. 2012-10-20]. DOI:10.1038/nature02898.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]