Mehmed Spaho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mehmed Spaho
Narození 13. března 1883
Sarajevo
Úmrtí 29. června 1939 (ve věku 56 let)
Bělehrad
Alma mater Vídeňská univerzita
Povolání politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mehmed Spaho (13. března 1883, Sarajevo29. června 1939, Bělehrad) byl bosenský politik, který utvářel politiku muslimského obyvatelstva Bosny a Hercegoviny v období království Jugoslávie. Byl také předsedou Jugoslávské muslimské organizace, tedy první čistě muslimské politické strany.

Spahův otec byl znalcem islámského práva. Spaho navštěvoval školy v Sarajevu, později vystudoval práva ve Vidni, po ukončení studií v roce 1906 pracoval v advokacii, později jako tajemník obchodní komory. Tam začala jeho cesta k politice. Byl poslancem v prvním zemském sněmu, který byl zřízen v Bosně a Hercegovině ještě v dobách Rakousko-uherské vlády v roce 1910. V následujících letech získal nemalý vliv a stal se prvním z politiků z řad muslimského obyvatelstva Bosny a Hercegoviny, kteří působili ve veřejných funkcí kromě dominantních Srbů, Chorvatů a Slovinců, kteří byli "oficiálně uznanými národy" tehdejší Jugoslávie.

Jako ministr zvolený za Bosnu a Hercegovinu pracoval v jugoslávské vládě v roce 1924 spolu s chorvatským ministrem Tugomirem Alaupovićem a srbským Urošem Kruljem a získal resort průmyslu. Ve vláde Milana Stojadinoviće v roce 1928 pak zastával funkci ministra dopravy, v politické aktivitě pokračoval i po krizi v roce 1929. Jako předseda JMO získal nemalý kredit mezi tehdejším obyvatelstvem a ve volbách se mu dařilo porážet mnohé protivníky, kteří se v tehdejším bosenském muslimském obyvatelstvu rekrutovali a zakládali vlastní strany. Spaho ukončil politiku sbližování muslimů se Srby a začal prosazovat hájení vlastních pozic.[1] Resort dopravy si udržel Spaho i v poslední vládě, které se účastnil, tedy kabinetu národní shody Dragiše Cvetkoviće, nicméně roku 1938 ho zastihla smrt.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek o meziválečné politice Jugoslávie (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]