Mehmed Spaho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mehmed Spaho
Narození 13. března 1883
Sarajevo
Úmrtí 29. června 1939 (ve věku 56 let)
Bělehrad
Alma mater Vídeňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Mehmed Spaho (13. března 1883, Sarajevo, Bosna a Hercegovina29. června 1939, Bělehrad, Království Jugoslávie) byl bosenskohercegovský politik bosňáckého původu. Mezi dvěma světovými válkami byl klíčovou politickou osobností politického života muslimů v Bosně a Hercegovině, od roku 1922 až do své smrti předsedal Jugoslávské muslimské organizaci. Jeho starší bratr Fehim-efendija Spaho byl v letech 1938–1942 reisu-l-ulemou Islámského náboženského společenství v Jugoslávii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mehmedův otec Hasan-efendija Spaho (1841–1915) byl znalcem islámského práva a v letech 1905–1912 vedl Šarí‘atskou soudní školu v Sarajevu.

Spaho navštěvoval školy v Sarajevu, později vystudoval práva ve Vidni. Oo ukončení studií v roce 1906 pracoval v advokacii, nato působil jako tajemník vlivné obchodní a živnostenské komory. Tam začala jeho cesta k politice. Roku 1914 stal zastupitelem v Sarajevu a podílel se na činnosti vlivných muslimských spolků. V následujících letech získal nemalý společenský vliv a stal se jedním z mála muslimských politiků, kteří se prosadili na politické scéně Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, resp. Království Jugoslávie.[1]

Roku 1918 přijal za svou myšlenku jihoslovanského státu, načež roku 1919 spoluzaložil Jugoslávskou muslimskou organizaci (JMO). Při rozkolu strany roku 1922 zastával názor, že je třeba odejít do opozice vůči centralizované státní moci v Bělehradě a pro svůj postoj dokázal získat většinou podporu.

Roku 1924 JMO nakrátko vstoupila do vlády o Spaho získal do kompetence resort průmyslu. Poté následoval krátká pauza, kterou roku 1927 opět vystřídal návrat do vlády. Roku 1929 král vyhlásil diktaturu, načež byla JMO úředně rozpuštěna. Spaho se nadlouho se svými příznivci stáhl do pozadí. Do vlády se vrátil roku 1935 po parlamentních volbách a setrval v ní až do své smrti.

Jako předseda JMO získal nemalý kredit mezi tehdejším obyvatelstvem a ve volbách se mu dařilo porážet mnohé protivníky ve straně i mimo ni. Spaho zastával postoj lavírování mezi Srby a Chorvaty, což mělo muslimy uchránit před rozdělením Bosny a Hercegoviny a jejich případnou společenskou i politickou marginalizací.[2] Resort dopravy si udržel Spaho i v poslední vládě, které se účastnil, tedy v kabinetu národní shody Dragiši Cvetkoviće, nicméně roku 1939 ho zastihla předčasná smrt.

Mehmed se oženil s Habibou a spolu přivedli na svět syny Zijaha, právníka a soudce, Avdu, doktora ekonomických věd a v 90. letech 20. století politika, a dceru Eminu (1942 se vdala za Avdu Kadiće).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAMBEROVIĆ, Husnija. Mehmed Spaho (1883–1939). Politička biografija. Sarajevo : Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca, 2009. S. 13–23.  
  2. Článek o meziválečné politice Jugoslávie (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]