Medicejský sloup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medicejský sloup
Fontaine de la Halle aux Blés Paris 4e 001.jpg
Základní údaje
Kód památky PA00085839
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Medicejský sloup před budovou Komoditní burzy

Medicejský sloup (francouzsky Colonne Médicis) je kamenný sloup v Paříži poblíž budovy Pařížské komoditní burzy v Jardin des Halles.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dutý dórský sloup byl vztyčen v roce 1574 na nádvoří paláce Soissons královny Kateřiny Medicejské. Autorství je přičítáno architektu Jeanu Bullantovi (15151578). Jednalo se o první samostatně stojící sloup v Paříži. Kamenný sloup je vysoký 31 m, má průměr 3 m a ke kovové konstrukci na jeho plošině vede točité schodiště se 147 schody. Funkce sloupu nebyla nikdy přesně prokázána, ale vzhledem k oblibě královny v astrologii se mohl používat pro astrologická pozorování. Mohl být vztyčen i jako pamětní sloup, což naznačuje propletený monogram H a C krále Jindřicha II. (Henri) a Kateřiny (Catherine de Medici). Monogram je ještě doplněn zrcadlově obráceným C, které může připomínat písmeno D, královu milenku Dianu z Poitiers.

Monogram H a C

Sloup je na povrchu zdoben 18 svislými drážkami, korunami, liliemi a rohy hojnosti. Některé z těchto ozdob jsou dnes viditelné jen částečně.

Francouzský spisovatel Louis Petit de Bachaumont (16901771) zachránil sloup před zničením v roce 1748 tím, že ho odkoupil a později ho nabídl městu Paříži, které ho však nepřijalo, protože mělo zaplatit částku, za kterou byl původně koupen. Palác Soissons byl zbořen a na jeho místě v roce 1760 vznikla Obilní burza. Sloup byl v roce 1764 opatřen slunečními hodinami (nyní již neexistujícími) a v roce 1812 doplněn fontánou, ze které se dochovala jen výzdoba.

Sloup byl v roce 1862 zařazen na seznam historických památek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Colonne Médicis na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]