Přeskočit na obsah

Mediální manipulace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mediální manipulace je vědomě vytvářené mediální zkreslení s cílem prosadit v masových sdělovacích prostředcích něčí agendu a manipulovat názory veřejnosti. Zahrnuje řadu souvisejících technik, kterými stoupenci vytvářejí obraz nebo argument upřednostňující jejich partikulární zájmy.

Taková taktika zahrnuje i použití argumentačních klamů a propagandistických technik.

Aktivismus

[editovat | editovat zdroj]

Aktivismus má tendenci být tvořen jednotlivci. Skládá se ze snahy nařídit, bránit, nebo se snaží o přímé sociální změny. Může mít celou řadu podob a to od psaní dopisů či novin, politických kampaní, ekonomického aktivismu jako jsou bojkoty nebo pouliční pochody ale také stávky nebo hladovky.

Komerční reklama je tvořena společnostmi na podporu svých výrobků nebo služeb. Nekomerční společnosti, které platí reklamu na jiné položky než zboží zahrnují politické strany, zájmové skupiny, náboženské organizace a vládní agentury. Nejčastěji požadovaný výsledek je řídit chování spotřebitelů ve vztahu k obchodním nabídkám. Reklamní zprávy jsou obvykle hrazeny sponzory a pomocí tradičních médií, včetně hromadných sdělovacích prostředků jako jsou noviny, časopis, televizní reklamy, rozhlasové reklamy, nová média, blogy, webové stránky apod.

Propaganda

[editovat | editovat zdroj]

Propaganda je forma komunikace, která má za cíl ovlivnit postoj společenství. Během jednoho dne se setkáváme s několika informacemi, proto přestáváme rozlišovat kdy se jedná o pouhé podání informace a kdy jde o cíl ovlivnit myšlení o daném tématu, propagovat určitou myšlenku apod. Propaganda se snaží prosadit svůj názor bez ohledu a názorů druhých.

Psychologická válka

[editovat | editovat zdroj]

Psychologická válka je v některých případech synonymní s propagandou. Hlavní rozdíl je, že k propagandě běžně dochází v rámci národa (státu), zatímco psychologická válka obvykle probíhá mezi národy (státy) a to například během války. Cílovou skupinou může být vláda, organizace, skupiny ale i jednotlivci.

Podrobnější informace naleznete v článku Cenzura.

Z lat. censor = odhadce, posuzovatel v oblasti médií a sdělovacích prostředků, je to nástroj který kontroluje a určuje informace určené k veřejnému šíření.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Media manipulation na anglické Wikipedii.