Přeskočit na obsah

Medb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joseph Christian Leyendecker: Královna Medb (rok 1911)

Medb (výslovnost [mɛðv], ve středověkém irském pravopisu Meḋḃ, Meaḋḃ a v moderní irštině Maedhbh, výslovnost [mɛɣv], nebo Méabh, výslovnost [mʲeːv], v anglických textech se obvykle užívají podoby Maeve, Maev či Maive s výslovností [ˈmeɪv]) je královna Connachtu z irské mytologie. Jejím otcem byl král Eochu Feidlech. Jejím manželem je ve většině příběhů král Ailill mac Máta, jako její bývalý manžel a následně úhlavní nepřítel, kterému se krutě mstí, vystupuje král Conchobar mac Nessa, jejími manželi či milenci je v legendě několik irských vládců a hrdinů, např. Connall Cernech nebo Fergus mac Rol. Její partneři museli splňovat přísná hlediska výběru, zejména být bez bázně, podlosti a žárlivosti. Medb je jednou z hlavních postav eposu Táin Bó Cúailnge, jehož námětem je boj irských hrdinů o dva býky, vyvolaný malichernou hádkou mezi Medb a Aililem o to, který z nich je bohatší.

Podle některých religionistů byla Medb původně irskou bohyní královské moci a symbolická „svatba“ s ní součást korunovačního obřadu irských králů. Tento výklad je však nejistý.[1]

Podle pověstí žila Medb na hradě Cruachan a je pohřbena pod kamennou mohylou na vrcholu kopce Knocknarea v hrabství Sligo. Její jméno znamená „opojná“ a souvisí s hojným požíváním medoviny (anglicky mead) při královských svatbách.[2] Vyvinulo se z něj dosud používané irské křestní jméno Maeve.

Existuje teorie, že postava Medb inspirovala Shakespeara k tomu, aby ve hře Romeo a Julie zmínil královnu Mab jako pohádkovou vílu přinášející sny.[3] Podle jiného výkladu však toto jméno pochází z latinského amabilis (milovaná), stejně jako anglické Mabel.[4] Eva Vrchlická nazvala svou knihu převyprávěných Shakespearovských dramat pro dětské čtenáře Z oříšku královny Mab.

  1. SHAW, Judith. Medb, Celtic Sovereignty Goddess of War and Fertility [online]. Feminism and Religion, 2014-08-31 [cit. 2024-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KOCH, John T. Celtic Culture: A Historical Encyclopedia [5 Volumes]. [s.l.]: Bloomsbury Academic 2187 s. Dostupné online. ISBN 978-1-85109-440-0. (anglicky) Google-Books-ID: f899xH_quaMC. 
  3. GIBSON, Marion; ESRA, Jo Ann. Shakespeare's Demonology: A Dictionary. 1. vyd. [s.l.]: Bloomsbury Publishing, 2014. 249 s. Dostupné online. ISBN 978-1780936185. (anglicky) Google-Books-ID: wni9AgAAQBAJ. 
  4. LIEBER, Francis; WIGGLESWORTH, Edward; BRADFORD, Thomas Gamaliel. Encyclopaedia Americana: A Popular Dictionary of Arts, Sciences, Literature, History, Politics and Biography, Brought Down to the Present Time; Including a Copious Collection of Original Articles in American Biography. [s.l.]: Nabu Press, 2011. 646 s. Dostupné online. ISBN 978-1173709570. (anglicky) Google-Books-ID: 5sVPAAAAMAAJ. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]