Medan Merdeka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Medan Merdeka
Chybí zde svobodný obrázek
Umístění
StátIndonésieIndonésie Indonésie
MěstoJakarta
Poloha
Historie
Datum vzniku1976
Starší názvyKoningsplein
Další údaje
Délka1000 m
Šířka1000 m
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medan Merdeka (Náměstí svobody) je náměstí v centru indonéského hlavního města Jakarty. S rozlohou okolo jednoho čtverečního kilometru patří k největším veřejným prostranstvím na světě.[1]

Náměstí vzniklo počátkem 19. století za guvernéra Hermana Willema Daendelse, v období nizozemské nadvlády neslo název Koningsplein (Královo náměstí).[2] Stávající podoba náměstí vznikla v letech 1961 až 1976, kdy byl v jeho středu vybudován Národní památník (Monas), zakončený 132 m vysokým obeliskem.[3] V jeho okolí se nacházejí další sochy a hudební fontána. Náměstí je převážně porostlé trávníkem a je využíváno k rekreaci, konají se zde také různá shromáždění. V jihovýchodním rohu se nachází výběh jelenů. Na počátku 21. století bylo náměstí uzavřeno pro automobilovou dopravu a obehnáno plotem, u něhož mají vojenské kontroly zamezit vstupu nežádoucích osob.

Nachází se zde palác nezávislosti, který je oficiálním sídlem indonéské hlavy státu. Dalšími významnými budovami po obvodu náměstí jsou Indonéské národní muzeum, mešita Istiqlal, katedrála Nanebevzetí Panny Marie, generální ředitelství státní ropné společnosti Pertamina, sídlo indonéského rozhlasu, ústavní soud, generální štáb, velvyslanectví USA a různá ministerstva.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LonelyPlanet.com Dostupné online
  2. Indonesie.nl Dostupné online
  3. ExploreSunda.com Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]