Medaile Za hrdinství (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medaile Za hrdinství
Tři nositelé medaile Za hrdinství, zleva: Jochaj Ben Nun, Arje Acmoni a Emil Brig
Tři nositelé medaile Za hrdinství, zleva: Jochaj Ben Nun, Arje Acmoni a Emil Brig
Stát Izrael
Typ vojenské vyznamenání
Způsobilost voják Izraelských obranných sil
Status udílená
Statistiky
Založeno 1970
Naposled uděleno 1975
Celkem
nositelů
40
Ostatní vyznamenání
Nižší Medaile Za odvahu

Medaile Za hrdinství (hebrejsky: עיטור הגבורה, Itur ha-Gvura) je nejvyšší izraelské vojenské vyznamenání. Medaile byla ustanovena Knesetem v roce 1970 a byla rovněž udílena za hrdinské činy před tímto rokem.

Nositele medaile získali nejrůznější výhody, jako například snížení daní a pozvání na oficiální státní ceremonie. Jsou označováni jako „Hrdinové Izraele“.

K dnešnímu dni bylo uděleno celkem 40 medailí: 12 během války za nezávislost, 5 během Sinajské války, 12 během šestidenní války, 8 během jomkipurské války a 3 během jiných příležitostí. Prvních dvanáct nositelů bylo rovněž dekorováno jako Hrdinové Izraele.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Vzhled medaile byl navržen Danem Reisingerem a samotná medaile má tvar Davidovy hvězdy (hebrejsky: Magen David). Levou část přední strany zdobí meč a olivová ratolest, zatímco zadní část je hladká. Medaile je připevněna ke žlutému pásku, který je připomínkou žluté Davidovy hvězdy, kterou byli Židé nuceni nosit během holocaustu.

Medaili razí izraelská vládní korporace pro mince a medaile (anglicky: Israel Government Coins and Medals Corporation. Je vyrobena z 25 gramů stříbra/935 a spona je pochromovaná.

Nositelé[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Medal of Valor na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CLARKE, John D. Gallantry Medals & Awards of the World. Sparkford: Pen and Sword, 2001. 256 s. ISBN 978-0850527834. S. 108. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]