Meandry Smědé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Meandry Smědé
řeka Smědá ve střední části rezervace
Základní informace
Vyhlášení 1. července 1998
Vyhlásil Okresní úřad Liberec
Nadm. výška 218 – 227 m n. m.
Rozloha 137 ha km²
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Liberec
Umístění Višňová (k. ú. Andělka, Předlánce) a Černousy (k. ú. Boleslav, Černousy)
Souřadnice
Meandry Smědé
Meandry Smědé
Další informace
Kód 1944
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Meandry Smědé jsou přírodní rezervací vyhlášenou 1. července 1998 na ochranu krajinářsky hodnotného území údolní nivy řeky Smědé s vyvíjejícími se meandry a slepými rameny a štěrkopískovými náplavy. Má chránit přirozený charakter říčního koryta se společenstvy rostlin a živočichů mokřadů, říční nivy a svahového lesa. Rezervace má rozlohu 137 hektarů, leží v nadmořské výšce 220 – 280 metrů, nachází se v katastrech obcí Višňová a Černousy. Součástí chráněného území je také Dubový rybník, ornitologicky významná lokalita severních Čech.

Geologicky se území nachází na rumburské žule a kvarterních sedimentech.

Okolí meandrů pravidelně každé jaro od odpadků dobrovolně čistí členové a příznivci Jizersko-ještědského horského spolku.[1]

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z celkové rozlohy 137 ha připadá 17,2 ha na lesní půdu. Na sutích zde rostou dub zimní a dub letní, dále lípa srdčitá, lípa velkolistá, jilm vaz, javor klen, habr, jeřáb, jasan, jedle a bříza. V mokřadech roste olše lepkavá, vrba bílá, vrba trojmužná, vrba ušatá, topol osika, brslen evropský, kalina obecná, střemcha hroznatá, bez černý, bez červený, byl zde vysazen smrk, modřín, borovice lesní a keřík lýkovec jedovatý.

V lesích roste lilie zlatohlavá, dymnivka dutá a dymnivka bobovitá, konvalinka vonná, pryšec sladký, samorostlík klasnatý, kruštík širolistý, zvonečník klasnatý, v mokřadech a ve vodě je to ďáblík bahenní, rákos obecný a hvězdoš kalužní. Přímo v říčce Smědé roste kromě běžného hvězdoše háčkatého také subatlantský prvek hvězdoš hranoplodý.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se zde velmi vzácný pavouk slíďák popelavý, žijící na písčitých náplavech pouze na třech místech v ČR, dále vzácný pavouk druhu Marpissa radiata. V řece žije mihule potoční a střevle potoční. U dubového rybníku hnízdí také vzácný jeřáb popelavý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LUBAS, Miloslav. Při úklidu Jizerek našli bombu, z níž se ale vyklubala erotická hračka. iDNES.cz [online]. 2018-11-04 [cit. 2018-11-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]