Mešita Kul Šerif

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mešita Kul Šerif
Кол Шәриф мәчете
Kazan Kremlin Qolsharif Mosque 08-2016 img2.jpg
Poloha
StátRuskoRusko Rusko
RepublikaCoat of Arms of Tatarstan.svg Tatarstán
ObecCoat of Arms of Kazan.png Kazaň
Zeměpisné souřadnice
Mešita Kul Šerif
Mešita Kul Šerif
Základní informace
Typ mešitychrámová
Proud islámusunnitský
Statusv provozu
Medresaano
Knihovnaano
Architektonický popis
Vystavěna1996-2005
Kapacita1500 věřících
Počet minaretů4+2
Výška minaretů58 m
Počet kupolí1
Výška kupolí36 m
Materiálmramor, žula
Odkazy
Webwww.kul-sharif.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mešita Kul Šerif (tatarsky Кол Шәриф мәчете, rusky Мечеть Кул-Шариф) je mešita v areálu Kazaňského kremlu, hlavní chrámová mešita republiky Tatarstán i Kazaně. Vystavěna byla v letech 1996-2005 jako náhrada legendární hlavní mešity Kazaňského chanátu, která byla zničena roku 1552 při útoku vojsk Ivana IV. Hrozného na Kazaň. Jedním z velitelů obrany města byl tehdy imám Kul Šerif, významný tatarský náboženský činitel, jehož jméno současná stavba nese.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Přípravou projektu mešity byl na základě výběrového řízení pověřen kolektiv architektů Latynova, Safronova, Sattarova a Sajfullina. Náklady na výstavbu dosáhly asi 400 milionů rublů a většina této sumy byla uhrazena z darů více než 40 tisíc občanů a organizací.

Ke slavnostnímu otevření došlo 24. června 2005 u příležitosti tisíciletého výročí založení Kazaně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mešita Kul Šerif se nachází v západní části Kazaňského kremlu a je nepřehlédnutelnou dominantou města. Její kapacita činí asi 1700 věřících, náměstí před mešitou pojme ještě dalších 10 tisíc lidí.

Ačkoliv je označována za obnovenou původní hlavní mešitu Kazaňského chanátu, významného náboženského a kulturního centra středního Povolží v 16. století, nejedná se o kopii. Přesná podoba původní stavby totiž není známa, dochovaly se pouze kusé popisy.

Nejvyššími prvky mešity jsou čtyři minarety, které sahají do výše 58 metrů. 36 metrů vysoká a bohatě zdobená kupole má připomínat Kazaňskou korunu (dnes uložena v Moskevském kremlu), odznak moci posledního kazaňského chána Jadegara Mohammeda.

Architekti mešity vycházeli při projektování z místních stavitelských tradic – hlavním materiálem je bílý mramor a žula (dovezeny z Uralu), kupole a minarety mají střešní krytinu tyrkysové barvy. Interiér zdobí křišťálový lustr o průměru 5 metrů a váze téměř 2 tuny, vyrobený v Česku.[1] Koberce darovala íránská vláda.

Uvnitř jsou dva balkóny pro návštěvníky, kteří si chtějí budovu pouze prohlédnout. Dále je zde knihovna, místnost pro provádění svatebních obřadů a pracovna imáma. Pod hlavní chrámovou lodí se nachází muzeum historie šíření islámu na území středního Povolží.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Кул-Шариф na ruské Wikipedii.

  1. Tatarstánská Kazaň (www.infoglobe.cz). www.infoglobe.cz [online]. [cit. 2017-01-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]