Přeskočit na obsah

Mešita Hassan Bek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mešita Hassan Bek
مسجد حسن بك
Poloha
StátIzraelIzrael Izrael
ObecJaffa
Zeměpisné souřadnice
Mešita Hassan Bek
Mešita Hassan Bek
Základní informace
Statusv provozu
Architektonický popis
Stavební slohosmánský styl
Vystavěna1916
Počet minaretů1
Počet kupolí1
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hassan Bekova mešita, také známá též jako Mešita Hasana Beje (hebrejsky: מסגד חסן בק, Misgad Hasan Bek, arabsky: Masdžíd Hasan Bek) je jedna z nejznámějších mešit v Jaffě, což je nejstarší část Tel Avivu. Její umístění je zajímavé architektonicky i urbanisticky, protože osmanská architektura počátku 20. století ostře kontrastuje s moderními výškovými budovami konce 20. století. Ve své historii se proslavila také jako politicky aktivní místo, které bylo dějištěm několika významných demonstrací.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v jihozápadní části Tel Avivu v Izraeli, ve čtvrti Menašija na pomezí vlastního Tel Avivu a Jaffy, na pobřeží Středozemního moře, cca 1,5 kilometru severovýchodně od historického jádra Jaffy, v nadmořské výšce necelých 10 metrů. Je situována poblíž křižovatky pobřežní ulice ha-Jarkon a ulice Josef Levi.[1][2] Jde o jeden z mála pozůstatků čtvrtě Menašija, která byla ve 2. polovině 20. století zbořena a na jejím místě vyrostl pás hotelových a komerčních budov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hassan Bekova Mešita v roce 1948

Hassan Bekova Mešita byla postavena roku 1916 Turecko-Arabským guvernérem Jaffy - Hassanem Bejem, krátce předtím, než Palestinu roku 1917 obsadili Britové. Cílem této stavby bylo především zastavit počáteční židovský zájem o Tel Aviv.

Hassan Bek byl ambiciózní guvernér a měl zájem zapsat se do dějin města jako stavitel, jelikož na své stavby neměl dostatek peněz, využil první světové války jako záminky k zabavování stavebního materiálu, z tohoto materiálu je z významné části postavena i tato mešita.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

umývání fontána

Mešita je postavena na břehu Středozemního moře a na její stavbu byl použit bílý vápenec, což je pro tuto oblast poměrně neobvyklý stavební materiál. Daleko běžněji se používá žlutohnědý vápenec, použití netradičního, a tím i vzácného stavebního materiálu vždy ukazuje na snahu stavbu odlišit a zvýšit tak její význam.

Zdi jsou zpevněny úzkými meziokenními pilíři, jež dělí široké průčelí do menších sekcí, čímž tříští prostor a nepůsobí nepřirozeně a příliš mohutně. Významným architektonickým prvkem, který se podílí na rozbití prostoru, jsou i barevně zdobená okna. Část jich je kruhová a jsou rozdělena na tři části, druhá skupina oken je obdélníková s podkovovým obloukem. Zdi tvoří ozdobné cimbuří, které obklopuje nádvoří.

Mešita má jeden věžovitý, štíhlý minaret, který kontrastuje s čtvercovou modlitební chodbou s nízkou rovnou střechou[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hassan Bek Mosque na anglické Wikipedii.

  1. Hassan Bek Mosque, Tel Aviv, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-03]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-03]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. </exchweb/bin/redir.asp?URL=http://archnet.org/library/sites/one-site.tcl?site_id=7222> Archnet - anglicky. archnet.org [online]. [cit. 2008-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-02-18. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petersen, AndrewːA Gazetteer of Buildings in Muslim Palestine, Part 1. Oxford: Oxford University Press 2001, s. 167-168.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]