Mešita Hadží Alí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mešita Hadží Alí
Základní informace
Slohislámská architektura
Architektsunnitský islám
Výstavba1431
Poloha
AdresaBombaj, IndieIndie Indie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mešita Hadží Alí (anglicky Haji Ali Dargah, hindsky हाजी अली की दरगाह, urdsky حاجی علی درگاہ‎, gudžarátsky હાજી અલી દરગાહ) se nachází u Bombaje (v zálivu Worli, cca 500 m od pobřeží). v indickém státě Maháráštra. Jedná se také o mešitu připomínající Pir Hadží Alího a poutní místo muslimských věřících v Indii a jednu z hlavních pamětihodností Bombaje.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Stavba je spojena s pobřežím mostem o celkové délce cca 1 kilometrů. Při přílivu most zaplavuje moře.

Komplex zaujímá plochu 4 500 m2, jeho dominantou je 26 m vysoký minaret. Hrob v mešitě je pokryt červeno-zeleným brokátem, orámovaným stříbrem. Hlavní sál zdobí mramorové sloupy. Na sloupech je také vyobrazeno devadesát devět jmen Alláha. Samotná mešita byla vystavěna v duchu indo-íránské architektury. Nápadná je její kupole, použíté jsou vícelaločné oblouky a vnitřní prostor oddělují od okolí dekorativní džálí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mešita byla zbudována na počest Pir Hadží Alího v roce 1431. Uzbecký obchodník se před poutí do Mekky rozhodl darovat všechen svůj majetek. Z Buchary cestoval nejen do Mekky, ale do celého světa a nakonec se usadil v Bombaji. Před svojí smrtí naléhal na to, aby nebyl pohřben do země, ale jeho popel byl rozprášen v moři. Tak bylo i učiněno; mešita byla zbudována v blízkosti místa jeho posledního odpočinku.

Vzhledem ke značnému množství návštěvníků (stavbu navštěvují poutníci především ve čtvrtek a v pátek každý týden; týdně je to až několik desítek tisíc lidí) a přítomnosti mořských vln je stavba neustále vystavována extrémním podmínkám. Komplexně byla renovována v letech 1960, 1964 a 2008. Na obnovu stavby byl použit bílý mramor ze stejného lomu, který zásoboval i Tádž Mahál.[zdroj?]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Mešita je přístupná muslimským věřícím. Po dlouhou dobu však byla pouze mužům. V roce 2016 bombajský nejvyšší soud rozhodl[1], že smí být přístupná i pro modlitby žen.[2] První ženy směly stavbu navštívit roku 2016.

Stavba byla zapsána do Guniessovy knihy rekordů jako jedna z nejnavštěvovanějších svatyň na světě.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haji Ali Dargah na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]