Mešita Hadží Alí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mešita Hadží Alí
Mumbai 03-2016 13 Haji Ali Dargah.jpg
Základní informace
Slohislámská architektura
Architektsunnitský islám
Výstavba1431
Poloha
AdresaBombaj, IndieIndie Indie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mešita Hadží Alí (anglicky Haji Ali Dargah, hindsky हाजी अली की दरगाह, urdsky حاجی علی درگاہ‎, gudžarátsky હાજી અલી દરગાહ) se nachází u Bombaje (v zálivu Worli, cca 500 m od pobřeží). v indickém státě Maháráštra. Jedná se také o mešitu připomínající Pir Hadží Alího a poutní místo muslimských věřících v Indii a jednu z hlavních pamětihodností Bombaje.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Stavba je spojena s pobřežím mostem o celkové délce cca 1 kilometrů. Při přílivu most zaplavuje moře.

Komplex zaujímá plochu 4 500 m2, jeho dominantou je 26 m vysoký minaret. Hrob v mešitě je pokryt červeno-zeleným brokátem, orámovaným stříbrem. Hlavní sál zdobí mramorové sloupy. Na sloupech je také vyobrazeno devadesát devět jmen Alláha. Samotná mešita byla vystavěna v duchu indo-íránské architektury. Nápadná je její kupole, použíté jsou vícelaločné oblouky a vnitřní prostor oddělují od okolí dekorativní džálí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mešita byla zbudována na počest Pir Hadží Alího v roce 1431. Uzbecký obchodník se před poutí do Mekky rozhodl darovat všechen svůj majetek. Z Buchary cestoval nejen do Mekky, ale do celého světa a nakonec se usadil v Bombaji. Před svojí smrtí naléhal na to, aby nebyl pohřben do země, ale jeho popel byl rozprášen v moři. Tak bylo i učiněno; mešita byla zbudována v blízkosti místa jeho posledního odpočinku.

Vzhledem ke značnému množství návštěvníků (stavbu navštěvují poutníci především ve čtvrtek a v pátek každý týden; týdně je to až několik desítek tisíc lidí) a přítomnosti mořských vln je stavba neustále vystavována extrémním podmínkám. Komplexně byla renovována v letech 1960, 1964 a 2008. Na obnovu stavby byl použit bílý mramor ze stejného lomu, který zásoboval i Tádž Mahál.[zdroj?]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Mešita je přístupná muslimským věřícím. Po dlouhou dobu však byla pouze mužům. V roce 2016 bombajský nejvyšší soud rozhodl[1], že smí být přístupná i pro modlitby žen.[2] První ženy směly stavbu navštívit roku 2016.

Stavba byla zapsána do Guniessovy knihy rekordů jako jedna z nejnavštěvovanějších svatyň na světě.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haji Ali Dargah na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]