Maybach Exelero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maybach Exelero
Na přehlídce Concours d'Elegance
Na přehlídce Concours d'Elegance
Výrobce Maybach
Další jména Fulda Exelero
Roky produkce 2005
Vyrobeno 1 kus
Karosárna Stola
Příbuzné vozy Maybach 57
Karoserie kupé
Designér Fredrik Burchhardt
Třída luxusní sportovní kupé
Technické údaje
Délka 5890  mm
Šířka 2140  mm
Výška 1390  mm
Pohotovostní hmotnost 2 660
Maximální rychlost 351 km/h
Zrychlení z 0–100 km/h 4,4
Aerodynamický odpor 0,27
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maybach Exelero je vysoce výkonné supersportovní dvoumístné kupé, postavené na podvozku luxusní limuzíny Maybach 57, navržený a vyrobený německou automobilkou Maybach v jediném exempláři pro testování nové generace širokých vysokorychlostních pneumatik firmy Fulda (Fulda Carat Exelero) byl představen v květnu 2005.

Spolupráce Maybachu, Fuldy a karosářské firmy Dörr & Schreck začala už ve třicátých letech 20. století, šlo o projekt velmi rychlého vozu s označením SW38. Ten měl překonat v té době magickou hranici 200 kilometrů za hodinu a zároveň měl sloužit k testům vysokorychlostních pneumatik, což mělo přinést Fuldě obchodní úspěch na německém i světovém trhu. Vůz sice požadované rychlosti dosáhl a testy byly úspěšné, ale nikdy se sériově nevyráběl; projekt skončil se začátkem druhé světové války.

Maybach Exelero

Designem Exelera byla pověřena vysoká škola ve Pforzheimu, karoserie prototypu byla vyrobena turínskou firmou Stola ve spolupráci s návrháři DaimlerChrysler AG. Zvýšení objemu motoru, nastavení turbodmychadel provedli specialisté z Mercedes Car Group v Untertürkheimu.

S vozem Exelero s pneumatikami 315/25 ZR 23 dosáhl německý automobilový závodník Klaus Ludwig na zkušebním okruhu v severoitalském Nardo světového rekordu 351,45 km/h v kategorii limuzín na sériově vyráběných pneumatikách (test probíhal podle specifikací FIA). Automobil si zahrál v německém seriálu Kobra 11.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Maybach Exelero wheel.jpg
  • Palivo pro rychlostní test: 110 oktanů
  • Spotřeba: okolo 50 litrů
  • Pneumatiky: 315/25 ZR 23 Fulda Exelero
  • Cena: přibližně 8 000 000 dolarů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]