Maximilian Bircher-Benner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maximilian Bircher-Benner
Busta Maximiliana Bircher-Bennera v Bad Homburgu, Německo (Georg Krämer, sochař, 1965).
Busta Maximiliana Bircher-Bennera v Bad Homburgu, Německo (Georg Krämer, sochař, 1965).
Rodné jménoMaximilian Oskar Bircher-Benner
Narození22. srpna 1867
Aarau
Úmrtí24. ledna 1939 (ve věku 71 let)
Curych
Místo pohřbeníCemetery Manegg
Alma materCuryšská univerzita (do 1891)
Univerzita Friedricha Wilhelmse v Berlíně
Povolánílékař a dietolog
PříbuzníElisabeth von Brasch (sourozenec)
Dagmar Liechti-von Brasch (neteř)
Elisabeth von Brasch (neteř)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maximilian Oskar Bircher-Benner (22. srpna 1867, Aarau, Švýcarsko24. ledna 1939, Curych, Švýcarsko) byl švýcarský lékař a průkopník ve stravovacím výzkumu. Ve svém sanatoriu v Curychu používal k uzdravování pacientů vyváženou stravu syrové zeleniny a ovoce, což bylo v rozporu s obecným přesvědčením na konci 19. století.

Jeho nejznámější vynález byly müsli cereálie, ačkoliv se lišily od toho, co dnes známe jako müsli, a ve Švýcarsku výslovně jako Bircher Müesli.

Bircher-Benner změnil stravovací návyky konce 19. století. Požadoval, aby se místo množství masa a bílého chleba jedlo ovoce, zelenina a oříšky. Jeho představa zahrnovala nejen kontrolu stravy, ale také spartánskou fyzickou zdatnost. V jeho curyšském sanatoriu pacienti dodržovali také poněkud klášterní denní rozvrh, včetně včasného spaní (21:00), tělesné výchovy a aktivní zahradnické práce. Jeho teorie života byla založena na harmonii mezi člověkem a přírodou. Některé jeho myšlenky pocházejí ze sledování každodenního života pastýřů ve švýcarských Alpách, kteří žili výrazně jednoduchý, ale zdravý život.

Na konci 20. století, po uzavření sanatoria, se z něj stal na krátkou dobu studentský hostel. Poté byl odkoupen firmou Zurich Financial Services a nyní je znám jako Curych Development Center a je používán pro různé vzdělávací účely. Centrum také zastřešovalo rozsáhlé soukromé umělecké sbírky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Max Bircher-Benner: Ordnungsgesetze des Lebens, Verlag Bircher-Benner, 1992, ISBN 3-87053-048-0 (Nachdruck)
  • Ralph Bircher: Leben und Lebenswerk Bircher-Benners, Verlag Bircher-Benner, 2. Aufl. 1989, ISBN 3-87053-019-7
  • Albert Wirz: Die Moral auf dem Teller. Dargestellt an Leben und Werk von Max Bircher Benner und John Harvey Kellogg, Chronos Verlag, 1993, ISBN 3-905311-10-0

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Maximilian Bircher-Benner na anglické Wikipedii a Maximilian Oskar Bircher-Benner na německé Wikipedii.