Maxim Dmitrijevič Šostakovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maxim Dmitrijevič Šostakovič
M Shostakovich SPb oct 4 2009 (cropped).jpg
Narození10. května 1938 (83 let)
Petrohrad
Alma materCentral Music School
Petrohradská konzervatoř
Povoláníklavírista a dirigent
ZaměstnavateléLondýnský filharmonický orchestr (1968)
New Orleans Symphony Orchestra (1986–1991)
Tchaikovsky Symphony Orchestra
Ruský státní symfonický orchestr
Oceněnízasloužilý umělec RSFSR (1978)
RodičeDmitrij Dmitrijevič Šostakovič
PříbuzníGalina Dmitrievna Shostakovich (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxim Dmitrijevič Šostakovič (rusky Макси́м Дми́триевич Шостако́вич, * 10. května 1938, Leningrad) je sovětský, americký a ruský dirigent a klavírista, syn sovětského hudebního skladatele Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče. V roce 1978 získal ocenění Zasloužilý umělec RSFSR.

Život a hudební činnost[editovat | editovat zdroj]

Již od mládí se věnoval hře na klavír na Ústřední hudební škole při Moskevské konzervatoři, a poté dále na Moskevské konzervatoři v ročníku Jakova Flierа, kam nastoupil po provedení druhého klavírního koncertu svého otce. Na konzervatoři se začal věnovat dirigování u N. S. Rabinoviče a A. V. Gauka a poté u G. N. Rožděstvenského.

V roce 1963 byl přijat na post pomocného dirigenta Moskevského filharmonického orchestru, od roku 1966 působil v Akademickém orchestru SSSR, Velkém orchestru Sovětského rozhlasu (v roce 1974 s tímto tělesem dirigoval premiéru 15. symfonie svého otce), v letech 1971-1981 řídil Symfonický orchestr Ministerstva kultury SSSR.

V zahraničí М. Šostakovič vystoupil jako dirigent poprvé v roce 1968 s Londýnskou filharmonií v Královské festivalové síni. V roce 1969 absolvoval s Akademickým orchestrem koncertní turné po USA.

Od roku 1979 vystupuje jako operní dirigent, a mezi jím uvedená díla patří opery jeho otce „Nos“ a „Lady Macbeth Mcenského újezdu“.

V roce 1981 se nevrátil z koncertního turné po Západním Německu a poté se usadil v USA.

V letech 1983-1985 byl Maxim Šostakovič šéfdirigentem Hongkongského filharmonického orchestru, v letech 1986-1991 Neworelanského symfonického orchestru.

V roce 1994 poprvé po dlouhé přestávce vystoupil v Rusku a o tři roky později se i s rodinou vrátil do Petrohradu.

Během své dosavadní kariéry natočil řadu nahrávek, včetně kompletní série všech symfonií svého otce se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, a další jednotlivé nahrávky s dalšími orchestry), a také obou jeho klavírních koncertů.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Děti:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]