Max von Pettenkofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Max von Pettenkofer
Max von Pettenkofer2.jpg
Narození3. prosince 1818
Lichtenau (Weichering)
Úmrtí10. února 1901 (ve věku 82 let)
Mnichov
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníAlter Südlicher Friedhof München (48°7′32″ s. š., 11°33′53″ v. d.)
Alma materMnichovská univerzita
Povoláníchemik, lékař, vysokoškolský učitel, hygienik a farmaceut
ZaměstnavatelMnichovská univerzita
OceněníMaxmiliánův řád pro vědu a umění (1859)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Čestný občan Mnichova
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max von Petenkofer (3. prosince 1818, Lichtenheim10. února 1901, Mnichov) byl německý (bavorský) lékař z Mnichova, který položil základy hygieny jako pracovního a vědeckého lékařského oboru.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1847 byl jmenován profesorem chemie na lékařské fakultě mnichovské univerzity. V roce 1856 zde zahájil přednášky o fyzikálně chemických základech dietetiky. Prohlásil tento obor za součást veřejné zdravotní správy. Ale v roce 1858 už přednášel o "zdravotnické policii", jež později přejmenoval na veřejnou zdravotní péči, což je název, jenž se používá dodnes. Jednu dobu také hovořil a přednášel o veřejné zdravotní péči pro lékaře, architekty a inženýry.

V roce 1865 byla na mnichovské univerzitě zřízena katedra hygieny. Jejím přednostou byl jmenován Pettenkoffer. Zde probíral už i z dnešního hlediska moderní otázky hygieny. Upozornil na vlivy ovzduší a vody na zdraví člověka a zavedl zkoušku čistoty a nezávadnosti těchto prostředí, zejména ve vztahu k infekčním nemocem. Zároveň rozšířil svoji činnost na komunální, regionální a státní zájmy, to znamená vodovody, kanalizace.

Vzniklo veřejné zdravotnictví. Současně Pettenkofer vzbudil zájem o to, čemu se říká sociální politika. Započalo studium vzniku nemocí a podmínek jejich šíření, vznikal obor lékařů – hygieniků. Ti měli zájem o věci veřejné a o jejich správu. O infekce se zajímal Pettenkofer přirozeně už dříve. V roce 1867 vydal studii O otázce cholery. V roce 1867 uveřejnil studii O půdě a vodě, v témže roce vydal také práci O problému tyfu a cholery.

V roce 1876 byl v Mnichově zřízen Hygienický ústav. Jeho přednostou se stal Max von Pettenkoffer. Dnes nese tento ústav jeho jméno. V roce 1882 Pettenkoffer razil heslo sociální hygiena a v roce 1883 začal vycházet časopis Archiv für Hygiene. Pettenkofferovou chybou bylo, že se stavěl proti Kochovým objevům (jako tehdy mnoho jiných) a proti bakteriologii vůbec. Byl však zakladatelem vědeckého pojetí hygieny, inicioval stavění vodovodů a kanalizací. Je nepochybné, že moderní ekologie stojí mimo jiné na výsledcích jeho práce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]